PARİS KÜLTÜR SANAT MERKEZİ’NDE MÜZİKLİ SERGİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

2,054
24 Mart 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Kültür Sanat Merkezi “ Sergi ve Müzik etkinliği “düzenledi. Merkez’in yeniden restore edilerek yeni bir çehre kazamasının ardından düzenlenen etkinlikte, bir kaç yıl evvel Paris’te yaşamını yitiren Tiyatro yönetmeni Mehmet Ulusoy’un Paris’te yönettiği bir çok oyunun afişleri sergilenirken, etkinliğe gelen davetlilere, Piyano ve Saz ile Klarnet eşliğinde müzik ziyafeti çekildi. Etkinlikle ilgili olarak Paris Kültür Sanat Merkezi başkanı Ali İnan günün önemini belirten bir konuşma yaptı. Başkan İnan, etkinliği onurlandıranlar arasında Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Türkiye’ni UNESCO nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ile Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu ve Paris 10. Ncu bölge Belediyesi Kültür işlerinden sorumlu Başkan yardımcısı Eric Algrain hazır bulundu.

 

Merkez başkanı Ali İnan, etkinliğe gelen davetlileri tanıtırken, iki gün evevl sevimsiz ve kimsenin tasvip etmiyeceği bir olay oldu. Sayın Büyükelçimiz Akil,Descartes Hukuk Fakültesi’ndeki konferansta konuşurken Ermeni olduğu öğrenilen bir gencin sulu saldırısına maruz kaldı. Asla tesvip edilecek bir olay değil, Biz  diyoruz ki her şeyin başı diyalog ve kültür,sanat bundan dolayı bu ikisinin olduğu yerde kin ve düşmenlık olmaz diyoruz, ben sözü uzatmak istemiyorum sözü sayın büyükelçimize bırakıyorum “dedi. Büyükelçi Akil, Ali İnan gerekeni söyledi, Kültür ve sanat için güzel bir mekan olmuş burası, belki beni tanıyanlar var tanımıyanlar, ben daha evvel Paris’te Başkonsolos olarak bulundu. Şimdi Büyükelçi olarak görev yapıyorum. 

 

Fransa’da 620 bin vatandaşımız yaşıyor, geçmiş yıllara oranla Fransa’da Türk nüfusunda artış oldu, Fransa’da Türk camiasının itibarı her zaman yüksek olmuştur, Fransız resmi makamlarından şikayet duymuyoruz, bu toplum olarak bizi sevindiriyor. Yıllar ilerledikçe vatandaşlarımız Fransız toplumuyla kaynaşıyor ve bunun da iyi yönde etkilerini görüyoruz, bir çok  kültür ve sanat Merkezlerinde Türklerin yer alması sevindirici, Picasso Müzesi müdürü bir Türk, güzel bir şey buna benzer daha başka alanlarda  görev yapan vatandaşlarımız var,  şu anda bulunduğumuz Merkez’in başkanı Ali İnan, Türk Kültürü’nü Fransa’da tanıtmak için büyük gayret sarfetti ve hala ediyor. Sinemadır,konserdir tiyatrodur kültür ve sanat ile ilgili yapılan bir çok etkinliğin altında İli İnan imzası görüyoruz, bizler bilmem kendisine yeteri kadar destek olabiliyormuyuz  bilemiyorum “dedi

 

Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu,  Başkonsolosluğumuza bağlı dernekler mevcut, onlar da kültürel etkinlikler yapıyorlar kendi imkanları çerçevesinde ama, Ali İnan sayesinde daha geniş kapsamlı daha bilinçli etkinlikleri burda yaşıyabiliyoruz Türk toplumu olarak. Kültür ve sanat etkinliklerini siziin çalışmalarınız sayesinde  izleme şansı buldu, yaptığınız çalışmalar sayesinde bugün ki duruma gelinmesinde katkınız büyük olduğunun farkındayız. Bizde gerel burdaki Türk dernekleri olarak gerekse Başkonsolosluk olarak sizing yaptığınız Kültür ve sanat etkinliklerine sonuna kadar destek verecegiz imkanlarımız dahilinde  destek vermeye devam edeceklerini ifade  eden Başkonsolos Kadıoğlu, etkinliğe iştirak eden Paris 10.ncu bölge belediye  kültür işlerinden sorumlu belediye başkan yardımcısına sözü  bırakıyorum “dedi.

 

Paris’te Türk mahallesi olarak tanımlanan 10.ncu bölge belediye  başkan yardımcısı ve Kültür işlerinden sorumlu Eric Algrain, yaptığı konuşmada, görev yaptığı bölge olan 10.ncu bölgede  Türk toplumu ve bilhassa Türk esnafın yoğun olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, her yıl Nisan ayında bölgemizde  Küçük Istanbul adı altında gelenekselleştirdiğimiz bir festival var, Türk Kültür ve Sanatı müziği bu festivalde tanıtılma imkanı buluyor, Bu Merkez de yaptığı ve ileride yapacağı kültürel ve sanat etkinlikleriyle bölgemize renk katacaktır “dedi . Konuşmaların ardında. Genç  sanatçı Ayten piyano, Cem,Saz ve Arif klarnetle davetlilere müzik ziyafeti çektiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.