PARİS REPUBLİQEU MEYDANI ÜLKELERİNDEKİ REJİME MUHALİFLERİN EYLEM ALANI

422
7 Mart 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te yaşayan yabancıların geldikleri ülkelerindeki rejime muhalif olanların özgürlük eylemlerinin odak noktası, başkent Paris’in Republiqeu meydanı, her hafta sonu farklı ülke vatandaşlarının bir nevi hak arama meydanı oluyor.

Cumartesi günü republiqeu meydanında, Tunus’ta tutuklu bulunan rejim muhalifi bir gazeteci kadın için özgürlük çağrısında bulunan ve Tunus’daki rejime muhalif olan Tunuslular meydanda stand kurup özgürlük eylemi yaptılar.

Aynı alanda Paris’te yaşayan Tunuslu muhalifler eylem yapar da, aynı şekilde Paris’te yaşayan Fas’taki rejime karşı olan Paris’te yaşayan Faslılan niçin yapmasın ! Onlarda Fas’taki rejim tarafından tutuklanan Faslı bir muhalif bir kadının serbest bırakılması için az da olsalar bayrak açıp özgürlük eylemi gerçekleştirdiler.

Öte yandan, emekçi bir kadın sabah saat 9 ile akşam saat 22’ye kadar çalıştığı işyeri Martine isimli kadına aylık olarak ödediği maaş 683 euro, Martine tek çarem bu diyerek yazdığı bez afişi sergileyip sendikaların ve devlet görevlilerinin dikkatini çekmek içtiyor. Bu köle düzeni yıkılsın diyerek birilerinin dikkatini çekmek istiyor.

Diğer taraftan Paris’te yaşayan Ukraynalılar, Rusya devlet başkanı Putin’in ülkelerine karşı açtığı işgal savaşının durdurulması için düzenlenen Putin’i protesto eylemine katılanların satın alıp protesto yürüyüşünde kirli savaşın durdurulması çağrısı yazılı olan tişört giyip protesto etmeleri için alanda mücadele gösterisinde bulundular.

Bir başka grup ise, davet ettikleri vurgulu çalgılar orkestrası eşliğinde Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kadınların yerinin olmadığı düşüncesini protesto etmek ve seslerini duyurmayı çalışan kadınlar grubu, bir hayli dikkat çekti. Grup çevresine belli sayıda azımsanmayacak sempatizan topladığı görüldü. Bu da başka bir eylem türüydü.

Ukrayna-Rusya savaşının çıkmasıyla birlikte, Ukrayna’daki yabancıların kendi istekleriyle Ukrayna’yı terketmek isteyen yabancılarla ilgiliydi. Ukrayna’dan ayrılmak isteyenler yabancılar arasında Afrika kökenli öğrencilerin de bulunmasıydı. Afrika kökenli öğrencilerin bazı Avrupa ülkelerince ikinci plana atılması ırkçılık olarak algılandı ve bununla ilgili olarak da Paris’in republiqeu meydanına park edilmiş bir otomobil üzerine ırkçı ayrımcılığı protesto eden sloganlar yazılmıştı. Paris’teki Kuzey Afrikalıların ilgi odağı oldu bu otomobil.

Paris’in bazı belediyelerinde görevli Belediye encümenleri de republiqeu meydanına inmişlerdi. Onlar ad Ukrayna-Rusya savaşında yönlerini belirtip gelecek seçimlerde, insani duyguları sayesinde halkın oylarına talip olmak için bu eylemi gerçekleştirdiler

Son günlerde ard ardına 5’nci eyleme imza atanlar ise Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’nın işgali için başlattığı savaşa dur demek ve Ukrayna halkının haklı davasını desteklemek için meydana gelen binlerce kişiydi. Katil Putin sloganlaır arasında Ukrayna’ya destek, Rusya Devlet Başkanı Putin’e lanet okunan bir protesto yürüyüşüydü.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

20 + = 27