PARİS TGB ŞUBESİ TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR ADI ALTINDA PANEL DÜZENLEDİ

1,891
20 Ekim 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye Gençil Birliği (TGB) Paris şubesinin düzenlediği, Gazeteci, Araştırmacı, Yazar Rıza Zelyüt ve TGB Avrupa başkanı Dr Mustafa Tosun’un katıldığı “TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR” adlı Paris Sizin Montmartre da düzenlenen yemekli panel de, Türkiye’nin sorunları ile TGB’nin çalışmaları konuşuldu. Ankara’daki tren garı önünde meydana gelen hain terör saldırısında hayatını kaybeden 102 kişinin anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından TGB Paris Şube Başkanı Emre Kılıç açış konuşmasını yaptığı panel de ilk sözü TGB Avrupa Başkanı Dr.Mustafa Tosun aldı.

TGB Avrupa Başkanı Dr.Mustafa Tosun, TGB’nin kuruluşu ve çalışmalarını özetlediği konuşmasında, Avrupa’da yaşayan Türklerin durumuna ve eğitimine dikkat çekti. TGB’nin Avrupa ülkelerinde yaptığı ve Türkiye’yi savunan çalışmalarından da söz eden Dr.Tosun, Kendisinin de yıllar evvel Türkiye’den Avrupa’ya çalışmak için gelen bir ailenin Almanya’da doğan bir evladı olduğunu söyledi. Türkiye’den 3 bin km uzakta yaşayan Türk toplumun birer fertleri olarak, diğer ülke vatandaşları veya o ülkelerin gençleri gibi asimile olmadan uyum sağlıyarak bulundukları ülkelerde anavatanlarını savunmaları düşünecek olursak Türkiye açısından çok büyük bir şans olduğunu görüyoruz “dedi.

Panele katılan diğer konuşmacı gazeteci araştırmacı yazar Rıza Zelyüt, yaptığı konuşmada, Avrupa ülkeleri’nde yaşauan Türklerin durumunu yakından takip ettiğini, yıllardır yurtdışında yaşamalarına ragmen hala ülke sevgisi vatan sevgisini sürdürmeleri beni çok gururlandırıyor “ dedi. Yazar Zelyüt, konuşmasına, Türkiye’deki mevcut iktidar’ın ülkeye verdiği zararı boyutlarının ölçülemiyecek kadar büyük olduğunu vurguladığı konuşmasını şöyle sürüdürdü. “ Bu iktidar, Türkiye’lilik diye bir şey koymaya çalıştı, bunu da iki ögretim üyesine yaptırmaya kalktı. Ama bunlardna biri sonunda geri adım attı diğerinin de ne yaptığı belirsiz, dedi.. Türkiye’de ayrı, Avrupa’da ayrı sorunlarla karşı karşıyasınız bunu yakındna biliyorum.

Türkiye Cumhuriye’tinin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Cumhruriyeti tanımlarken bunu bir kültür olarak tanımladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Paradır, sevrettir akserdir polistir demiyor. Kültürdür diyor. Çünkü Kültürlü insanlar dünyaya yön veriyorlar. Sizler, biz bu dünyaya niçin geldik sorusunu soran insanlarsınız, birileri gibi dünyada ot gibi bitip ot gibi yitenlerden asla değilsiniz. Sizler dünyay geldik hiç değilse bir şeyler yapmalıyız diye mücadele veren mücadele eden insanlarsınız. Biz türküz, Türkiye Cumhuriyetini savunan herkes Türktür,etnik kökenine bakılmaksızın. Ben bu konu üzerine bir çalışma yaptım bu çalışmam 2007 yılında yayınlandı. Bu çalışmalarımı da Türkün Türk’e probokandası olmasın diye yabancı kaynaklardan Rus kaynaklarındna faydalandım. Bu millet büyük bir millettir, Türklerin zengin bir kültürü olduğuna dikkat çeken Yazar Zelyüt, Türkiye’nin yabancı güçler tarafından kuşatılmaya çalışıldığını vurguladığı konuşmasında, Mevcut iktiadrın da buna kayıtsız kaldığını söyledi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

28 + = 33