PARİS TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI ELYSEE’DE

2,239
6 Haziran 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Türk Sanat Müziği Korosu, Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’yi gezdiler. Aynı Müzik korosu içinde yer alan , Cumhurbaşkanlığı Sarayı merasim kıtasında görevli Jandarma subayı Sevda Top’un girişimleriyle gerçekleşen Elysee Sarayı gezisine birkaç yıl evvel Psikolog-müzikolog Selin Tenik tarafından kurulup yönetilen çoğunluğu Türk olan Paris Türk Sanat Müziği Korosu üyesi 45 kişi katıldı. Özel izinle Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’yi gezen Türk Sanat Müziği Korosu üyeleri, gezip gördükleri Elysee Sarayı’nı çok beğendiklerini söylediler.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı gezisini organize eden, Saray’da görevli Türk Vatandaşı Jandarma Subayı Sevda Top, “ Biliyorsunuz bu Türk Sanat Müziği Korosu, verdiği konserlerde söyledikleri Türk sanat müziği eserleriyle ve İstanbul şarkılarıyla, Türk Sanat Müziği’ni Fransızlara tanıtıp sevdirdiler. Koro da türkçe şarkıları söyleyenler arasında Fransızlar da var. Ben de düşündüm, bu koro Türk sanat müziğini tanıtıyorlar. Bende Koro’daki arkadaşlara çalıştığım Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’yi tanıtmak ve tanımalarını istedim. Ziyaret edenlerin hepsi ilk olarak sarayı gezdiklerini ve de çok memnun kaldıklarını söylediler. Arkadaşlarımın mutlu olması beni son derece sevindirdi “dedi.
Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’yi gezenler, Saray ile ilgili görüş ve düşüncelerini şu şekilde dile getirdiler; Psikolog-Müzikolog Selin Tenik,Paris Türk Sanat Müziği Korosu’nun kurucusu, “ Biz bugün Paris Türk Sanat Müziği Korosu olarak Elysee Sarayı’nı özel olarak geziyoruz. Koro da yer alan arkadaşımız Sevda Top,sağolsun biliyorsunuz burda görevli, bizi böyle muhteşem bir gezi için buraya davet etti, tamamen bize tahsis edildi. Gerçekten Sayar çok güzel ve muhteşem bir yer tam anlamıyla tarih kokuyor.Paris Türk Sanat Müziği Korosu olarak gerçekten çok şanslıyız “ şeklinde düşünce ve görüşlerini ifade etti.
Şirin Çetinkaya Çırak, “ Bizim burdaki gezi amacımızı Sevda Top hanım organize etti. Bizden de bu organizasyono iştirak edip etmiyeceğimizi sordu, bizde büyük bir keyfle bizde iştirak ettik. Sarayı gezen bu grup genel olarak Türk grubu sanıyorum “dedi. Sarayı gezen grup içinde yer alan Aysel Şenol ise “ Sarayı arkadaşım Sevda Top sayesinde geziyorum. Şimdilik sadece iki oda ve salonu gördük tek kelimeyle muhteşem bir yer, Bugün burayı gezenler Paris Türk Sanat Müziği Korosu üyeleri geziyor. Ama biliyorsunuz koro da yalnız Türkler yok, Fransız ve başka yabancılarda var. Ben grup dışında sevda hanım arkadaşım olduğu için beni de davet etti ve Koro ile birlikte gezme imkanı buldum. Bu gezi organizasyonu için Sevda hanım bir hayli uğraştı, sanıyorum bu muhteşem sarayı ilk kez bir Türk grubu geziyor anladığım ve bildiğim kadarıyla “ dedi.
Elysee Sarayı’nı gezen Türk Sanat Müziği Korosu üyesi Şefik Karatay, “ Ben ve eşim de içinde yer aldığımız Müzik korosu ile ilk kez Elysee Sarayı’nı çok da güzel bulduk. Gelmeyi düşündüğüm ve gelemediğim görmeyi çok arzu ettiğim bir arzum müzik korosu ve bizi buraya davet eden Sevda Top hanım sayesinde bir ziyareti gerçekleştirmenin keyfini yaşıyorum “ şeklinde belirtti. Sarayı gezenlerden bir başka Müzik korosu üyesi Selma Taşkırmaz David ise görüş ve düşüncelerini şöyle dile getirdi; “ Biz Paris Türk Sanat Müziği Koros üyeleriyiz, ilk kez Koro sayesinde ve korodaki arkadaşımız bu Saray’da görevli Sevda Top’un girişimiyle çok güzel ve tarihi bir Sarayı gezme şansına sahip olduğunu “ anlattı.
Alp Tarı, “ Bende bildiğiniz üzere Paris Türk Sanat Müziği Korosu’nun üyesiyim, bu sayede bugün Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’yi geziyoruz. İlk kez geldim ve geziyorum, teknik olarak Bamako stili klasik ve çok güzel, fakat modern olan bölümünü de görmek isterdim. Zannedersem De Gaulle’den sonra, eski Cumhurbaşkanı Georges Pompidou çifti kaldıkları kendi özel dairelerini çok modernize etmişler. Saray ile ilgili yapılan röportajlarda bunu duymuştum. Belki bir başka zaman fırsat çıkarsa gezip görmek isterim “dedi.
Fransa Cumhurbaşkanlığı Merasim kıtasında görevli ve aynı zamanda Paris Türk Sanat Müziği Korosu içinde yer alan Jandarma Subayı Türk Vatandaşı Sevda Top’un girişimleriyle gerçekleşen ve 2 saat gibi bir sürede Saray’ın bazı bölümlerini gezen özel davetli Paris Türk Sanat Müziği Korosu üyeleri Sarayı görmekten çok memnun kaldıklarını söylediler. Saray’ın çeşitli bölümlerinde ve Cumhurbaşkanı devlet başkanı konuklarını karşıladığı Saray’ın merdivenlerinde toplu hatıra fotoğraf çektirip Elysee Sarayı’ndan ayrıldılar. Kendilerine bu güzel imkanı sağlayan ve yalnız kendileri için özel bir ziyaret organize ettiği için Sevda Top’a ayrıca teşekkür ettiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 14 = 23