PARİS TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU ERDAL ALANTAR RESİM SERGİSİNDE

1,559
15 Haziran 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Resim dalında yaptığı soyut çalışmalarıyla tanınan rahmetli ressam Erdal Alantar’ın eserleri Paris’in Güney banliyösü Essone’un Etrechy kasabasının belediye Kültür ve Sanat Merkezinde sergilendi. Ressam Alantar’ın evlatları Doktor Alp ile Mimar Cent Alantar’ın kolleksiyonunda bulunan 22 tablo 10-12 Haziran günü Paris Türk Sanat Müziği Korosu şefi Selin Tenik ve üyelerinin katılımıyla sanatseverlerin ziyaretine sunuldu.
Serginin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Etrechy Belediyesi Kültür Sanat Organizasyon ve proğram danışmanı Corinne Pipereau, bir kaç aydır Dr.Alp Alantar ile yaptığımız işbirliğiyle babası ressam Erdal Alantar’ın burada gördüğünüz eserlerini sergiliyoruz. Kendisine ve kardeşi Cent’e teşekkür ediyoruz. Belediye başkanımızla birlikte bu sergiyi düzenlemekten son derece memnunuz. Sergideki bazı eserleri ödünç veren Alp beyin kardeşi kardeşi Cent’e de teşekkür ediyoruz. Etrechy belediyesi olarak sanatın her türünü ve özellikle de yabancı sanatçıları destekleyen bir belediye ve Kültür Sanat Merkeziyiz “ dedi.
Serginin düzenlenmesine büyük katkı sağlayan Ressam Alantar’ın oğlu Alp Alantar yaptığı konuşmada; İzninizle size isminizle hitap etmek istiyorum sevgili Corinne, bu sergiyi desteklediğiniz için bende size çok teşekkür ediyorum. Bu sergi aslında dostluk kurduğumuz kültür Merkezi’nin eski müdürü Christian Pezza’nın sayesinde gerçekleşti. 2005 yılında bundan tam 12 yıl önce burada 3 sanatçıyı buluşturan bir ortak sergi düzenlenmişti. O dönemde soyut sanata ve bize ev sahipiliği yapmıştınız. İşte biz o dönemde Etrechy’le tanıştık. Hatta o zaman ki davetiyelerin örneklerini doktor kabinemde saklamakta olduğumu belirteyim. Etrechy’de çeşitli etkinliklere katıldık. Her seferinde bizim için çok büyük bir mutluluk oldu. Şuan inanın demagoji yapmıyorum. Sonuçta bu tür etkinlikler, seçilmişlerimiz yani belediye başkanlarımız sayesinde mümkün oluyor. Sizin ekibiniz sayesinde bu projeyi gerçekleştirebildik. Proje süresini kısa tutmak istedik çünkü artık biraz da moda oldu, bu kısa etkinlikler, sergileri kısa süreli düzenlemek. Bu Merkezde sergilenen eserler, Kültür Merkezi ekibi tarafından seçildi. Bazı eserler Türkiye’deydi dolayısıyla seçilen o eserlerin yerine başkalarının sergilenmesini teklif ettik.
Burada 80 yıllardan 2000 yıllara kadar uzanan babam Alantar’ın eserlerini görebilirsiniz. İlham kaynağı nedir diye merak ediyorsunuz biliyorum. Çoğunlukla romantik müzikte Wagner’in “walkyrie”si adını taşıyan eserler görebilirsiniz. Şu an aramızda gördüğünüz gibi Türk dostlarımız da bulunuyor. Onlar iyi bilirler, Babam Alantar, Osmanlının hat sanatından da etkilenmiştir. Bunu Doğu’yla Batı’nın bir sentezi gibi özetleyebiliriz. Şu gördüğünüz piyanonun üzerindeki halı ise annem Sevinç Alantar tarafından babamın bir eserinden ilham alınarak hazırlandı. Annem bu halıdan iki tane dokudu, biri evimizde kızlarımın odasında diğeri ise burada gördüğünüz halı, annem bir konçertocuydu ve bu resimden de görebileceğiniz gibi babam onun anısına piyano tuşları arasına böyle küçük bir kolaj yaptı. Serginin düzenlenmesinde ve serginin açılışına katılan siz değerli davetlilere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum “dedi.
Ressam Erdal Alantar’ın resimlerinin sergilendiği serginin açılışında hazır bulunan ve kısa bir konuşma yapan, Etrechy Belediye başkanı Elisabeth Dailly “Bu serginin yıllar sonra yeniden düzenlenmesinden ben şahsım adına son derece memnunum. Bu kez eserler farklı başka emekler harcanmış başka hisler var resimlerin üzerinde, Sanatçıyı farklı bir şekilde tanımış olduk. Aynı zamanda Etrechy’de yaşayan Türk dostlarımız olduğu için de çok memnunum. Şu an aramızda olan gazeteci beyefendi ve kentimizin çocuğu Şelale burada ve özel olarak serginin aşılışına katılan Türk ve Fransızlardan oluşan Paris Türk Sanat Müziği Korosu sanatçıları da buradalar. Hatırlarsanız bir süre önce kadınlar gününde bir dizi konferanslar düzenlemiştik. Ancak etkinliğimiz pek ilgi görmemişti Etrechy’de yaşayan halkdan, Türkiye’yi ve Türk sanatını hatta, Türkiyenin bütün güzelliklerinin, aydınlarının çok fazla uzağımızda olmayan bütün özelliklerini ve güzelilklerini yeterince maalesef tanımıyoruz. İşte bugün kü sergi bunun için bir fırsat, sizlerin ve bizlerin bir arada olması çok önemli ülkelerimizin yakınlaşmaşı var. Sizler burada yaşadığınız için Fransa’yı iyi tanıyorsunuz. Ancak biz Türkiye’yi yeterince maalesef tanımıyoruz “şeklinde konuştu Etrechy Belediye Başkanı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

32 + = 40