PARİS UNESCO MERKEZİ’NDE “TÜRK MUTFAĞI ‘ TANITILDI

535
25 Mayıs 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris UNESCO’da “Türk Mutfağı ” Tanıtıldı.Fransa’nın başkenti Paris’te “Türk Mutfağı Haftası” çerçevesinde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Merkezinde, Türkiye’nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcik tarafından “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, ünlü şef ve akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanan kitabın tanıtımı yapıldı.

Türk Mutfağı ve kitabın tanıtımı üzerine bir konuşma yapan UNESCO nezdinde Türkiye’nin Daimi Temsilcisi Gülnur Aybet, yaptığı konuşmada, Türk mutfağının tarihi ve bölgesel çeşitliliği hakkında bilgiler konuşmasında Türk mutfağının sağlıklı yönüne dikkat çekti ve israftan kaçınan bir gelenekten geldiğini belirten Aybet, Kitapta tarifleri yer alan 15 geleneksel Türk mutfağı lezzeti olan yemeklerin konuklara ikram edileceğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Merkezinde, düzenlenen Türk Mutfağı Tanıtımında içli köfte, midye dolma, su böreği, mercimek köftesi, Çerkes tavuğu, yaprak sarması, baklava, lahmacun ve lokumun aralarında bulunduğu 15 geleneksel Türk yemeği katılımcıların beğenisine sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Türk Mutfağı tanıtımının münasebetiyle yayınladığı mesaj video gösterimiyle tanıtıma katılan konuklara izletildi. UNESCO Merkezi’nde düzenlenen Türk Mutfağı Tanıtımına, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) nezdinde Türkiye’nin Daimi Temsilcisi Kerem Alkin ve UNESCO’daki dost ülkelerin temsilcileri katıldı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

47 + = 50