PARİS UNESCO’DA AŞIK VEYSEL ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

305
5 Aralık 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris UNESCO’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ etkinliğinde Aşık Veysel’in hayatı ve eserleri anıldı. 2023 UNESCO somut olmayan varlıklar çerçevesinde Aşık Veysel Yılı” kapsamında “Dostlar Beni Hatırlasın” etkinliği düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) işbirliğiyle “Dostlar Beni Hatırlasın” adıyla sunup desteklediği etkinlikte halk ozanı Aşık Veysel, vefatının 50. yılında Paris’te anıldı.

Paris UNESCO’da düzenlenen etkinliğe Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” eserinin Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet ve sanatçı Murat Karahan’ın birlikte seslendirdiği klip gösterimiyle başladı.

Aşık Veysel etkinliğinin yönetmenliğini Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Aşık Veysel’in hayatı ve eserlerini Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı ve Başrejisör Sükun Işıtan’ın anlattığı gösteri sahnelendi.

Salondaki izleyicilerin “Aşık Veysel’in sanat dünyasına duygu dolu bir yolculuk” yaptıkları etkinlikte, halk ozanının hayatından önemli kesitler canlandırıldı. Aşık Veysel’in Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet’e yazdığı övgü şiirinin okunduğu, Atatürk’ü görmek için Ankara’ya yürümesi anlatıldı ve ozanın “Kara Toprak” türküsü de sanatçılar tarafından seslendirildi.

Etkinliği izleyenler arasında, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer, OECD Büyükelçisi Kerem Alkin, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Leyla Abdullayeva, UNESCO’ya üye bazı ülkelerin diplomatları ile Paris’teki Türk Sivil Toplum Örgütü başkan ve yöneticileri hazır bulundular.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

18 + = 25