PARİS UNESCO’DA “YILDIZ SARAYI FOTOĞRAF KOLEKSİYONU “ SERGİSİ

1,068
7 Nisan 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Dünyanın en önemli fotoğraf koleksiyonları arasında özgün bir yer bulan Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nun 19. yüzyılda Osmanlı-Fransız ilişkileri teması çercevesinde derlenmiş örnekleri UNESCO’da uluslararası ve Fransız kamuoyunun beğenisine sunuldu.
Osmanlı-Fransız İlişkilerinde Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden Karşılaşmalar ile Kesişmeler ve Tanışmalar başlıklı serginin açılışı yapıldı. Serginin açılışı dolayısıyla UNESCO Yaratıcılık Bölüm Direktörü Bayan Jyoti Hosagrahar ile Türkiye’nin Unesco Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Altay Cengizer ve Fransa’nın Unesco Nezdindeki Daimi Temesilcisi Laurent Stéfanini, Sergide yer alan fotoğraflar ve Türk Fransız dostluğu üzerine kısa birer konuşma yaptılar. Sergiyi gezen kalabalık ziyaretçi kitlesi sergiden sitayişle söz ettiği görüldü.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Türkiye’nin Unesco Nezdindeki Daimî Temsilciliği ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin katkılarıyla, kamu ve özel kuruluşların da desteğini alarak düzenlenen sergi 6-11 Nisan 2017 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, ziyaretçiler tarafından her gün mesai saatleri dahilinde gezilebilecek.
Sultan İkinci Abdülhamid himayesinde, dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nun toplum ve şehir yaşamına dair deneyimleri deklanşörleriyle ölümsüzleştiren fotoğrafçıların yanı sıra, Avrupalı fotoğrafçıların eserlerinden örnekleri de bünyesinde barındıran yaklaşık 37.000 fotoğraflık bu arşiv 19. yüzyıl Osmanlı modernleşmesini yansıtmaktadır. Kaynağını olağanüstü zenginlikteki bu kolleksiyondan alan sergi, Osmanlı İmparatorluğu ve Fransa arasındaki kültürel etkileşim ve alışverişi gözler önüne sermenin dışında dönemin Fransız edebiyatının şahsiyetlerinin daha önce hiçbir yerde rastlanmamış fotoğraflarını da ziyaretçiyle ilk defa buluşturma özelliğini taşımaktadır.
Serginin açılışında Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, ile Osmanlı Hanedan ailesinden Kenize Murat ve UNESCO’da görevli çeşitli ülkelerin diplomatik temsilcileri hazır bulundular. Serginin açılışı vesilesiyle davetliler için Türkiye’nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcilik tarafından kokteyl düzenledi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.