PARİS’İN BANLİYÖSÜ CERGY-PONTOİSE’DA “ ANADOLU’DAN ESİNTİLER “ ETKİNLİĞİ

2,052
11 Şubat 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Başkent Paris’in banliyösü Cergy-Pontoise Türk-Fransız Kültür Merkezi, Anadolu’dan Esintiler adı altında 2 gün süren bir etkinlik düzenledi. Kültür Merkezi’nin gösteri salonunda gerçekleşen etkinliği, tiyatro ve proğram yapımcısı Hüseyin Goncagül sundu. Düzenlenen etkinlik genel olarak Sanat ve Kültür ağırlıklı olarak gerçekleşti.
Etkinlik proğramının akışı çerçevesinde, Hüseyin Goncagül, sunum arasında okuduğu Şiir ve yaptığı esprilerle etkinliği renklendirirken, sahneye gelen Fransız Neyzen Adrien Espinouze, seslendiridği iki güzel eseriyle dinleyicilerden büyük alkış aldı. Sahnedeki Piyanonun başına Fransız piyanist Stephane Blet oturdu. Gelecek günlerde Afrin operasyonuna katılan askerler için morel konserleri vermek üzere Türkiye’ye gideceğini söyleyen Piyanist Blet, alkışlar arasında bir kaç eseri seslendirdi. Etkinliğin amacı Anadolu’dan Esintiler olunca, sahneye davul-zurna ekibiyle Keskinli Haydar ve arkadaşları geldi.
Anadolu’dan Esintiler etkinliği için davet edilenler arasında, Cergy-Pontoise bölge valisi, Belediye başkanı ve encümen üyeleri ile Paris Büyükelçiliği Eğitim Muşaviri Prof. Dr. Murat Demirkan, Paris Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ateşesi Tuğçe Elif Nakhoul ile Etkinlik fikrini Kültür Merkezi’ne sunan, Türkçe ve Türk Kültürü Dersi öğretmeni Safiye Doğan’ın hazır bulunduğu etkinlik katılımcılardan büyük alkışlAdı.
Etkinlik çerçevesinde, Samsun’da yaşayan Hat ve Tezhip levha sanatçısı Edibe Mevhibe Sevinç hanfendinin üzerinde aylarca çalıştığı birbirinden güzel ve anlamlı sanat eserleri sergilendi. Sergiyi gezen ziyaretçiler, sanatçının çalışmaları hakkında bilgi edindiler. Düzenlenen etkinliğin eksiksiz ve Cergy-Pontoise Türk-Fransız Kültür Merkezi’ne yakışır bir şekilde gerçekleşmesi için başta Merkez’in Başkanı Hikmet Türk ve Başkan yardımcısı Şahin Dündar olmak üzere Merkez yönetimi büyük gayret gösterdiler. Etkinlik bitiminde gelen davetlilere, Türk yiyecek ve içecekleri ikramında bulunuldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

8 + 1 =