PARİS’TE 1 MAYIS GÖSTERİLERİ YAĞMUR ALTINDA GERÇEKLEŞTİ

1,970
1 Mayıs 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da her yıl olduğu gibi yine başta işçi sendikaları olmak üzere bir çok işçi kuruluşuna üyeler 1 Mayıs kutlamaları için sokağa indiler. 1 Mayıs kutlamalarının Cuma gününe denk gelmesi üzerine, Fransızların çoğunluğu 3. günlük tatili kent dışında geçirmeyi yeğlemesi üzerine başkent Paris sokaklarında 1 Mayıs işçi bayramı kutlamaları da ülkedeki yabancı kökenli işçilere kaldı.Sabah yerel saatle 10 H00 her yıl olduğu gibi aşırı sağ parti Ulusal Cephe başkent Paris’te ülkenin Milli kahramanı Kabul edilen Jeanne d’Arc’ın heykeli başında onu anma töreni düzenledi. Diğer Parti ve sendikalardan farklı bir şekilde kutlama yapan aşırı sağ parti başkanı Marine Le Pen, kutlamaya katılanlara daha ılımlı bir konuşma yaptı.

Fransa’daki çeşitli işçi sendikaları ise başkent’in çeşitli meydanlarında toplanıp daha sonra 1 Mayıs’ı birlikte kutlakam üzere Republique meydanında toplanıp, belirlenen güzergah üzerinden Nation meydanına hareket ettiler. 1 Mayıs işçi Bayramı kutlama yürüyüşüne katılanlar arasında daha çok ülkedeki yabancı işçi dernekleri ve onların üyelerinin bulunduğuna tanık olundu. Katılanların çoğunluğu, kendi ülkelerindeki rejimi kınarken, tutuklu bulunan yandaşlarına özgürlük isteğinde bulundular.
Parsi’te yaşayan ve kaçak olarak çalışan Afrika kökenliler ile Çin’liler ise oturma ve çalışma iznir isteğinde bulunurken, Cumhurbaşkanı Hollande’ın seçim sloganı arasınd abulunan evsizlere ev işsisizlere iş sloganı hatırlatılıp Cumhurbaşkanı’nın bu vaad etmiş olduğu ev ve iş konusunu vermesi isteminde bulundular. Gösterilere Paris’teki Türk Sol Örgütleri de katıldılar. Yağmur altında geçen gösterilere katılım geçen yıllara oranla fazla değildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 6 =