PARİS’TE 13 KASIM 2015 GÜNÜ HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

1,421
13 Kasım 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te geçen yıl 13 Kasım günü düzenlenen kanlı terörist saldırısında hayatını kaybedenler için bugün bir kaç farklı yere Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından çicek bırakıldı terörü anımsatan plaketler konuldu. İlk tören sabah saat dokuzda Cumhurbaşkanı Hollande, Stade de France’a konulan plaketin açılışını yaptı. Saldırıda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saldırıda ilk öldürülen kurban Portekiz asıllı Manuel Dias’ın oğlu, anma töreni sonunda günün önemini belirten bir metin okudu.
Cumhurbaşkanı Hollande, sırasıyla teröristler tarafından taranan iki kahveye uğradı ve buraya konulan plaketlerin de açılışını yaptı. François Hollande beraberinde Paris belediye başkanı Anne Hidalgo ile birlikte, terör saldırılarında en fazla can kaybının oludğu bataclan Konser Salonuna geldi. Burada düzenlenen törende ise, Konser sırasında hayatını kaybeden 90 kişinin isminin yer aldığı mermer ve salonun kapı girişine konulan plaketin açılışını yaptı.
13 Kasım 2015’te düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınlarının katıldığı bir tören düzenlendi. Sıkı güvenlik önlemleri altında düzenlenen tören sonrası, vatandaşlar açılan plaketlerin yanına buket buket çicek bıraktılar mum yakıp terörü lanetlediler. Olası bir izdihamı önlemek üzere çok az sayıda basın mensubunun izlediği tören sonrası, tören alanına giremeyen basın mensupları çakılan plaketleri ve bırakılan çicekleri görüntülediler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

82 + = 87