PARİS’TE 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI

718
16 Temmuz 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı düzenlendi. Paris Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Paris’teki Türk Dışişleri çalışanları ile Türk kamu kurumu temsilcileri, Türk sivil toplum kuruluşu başkanları ile Türk vatandaşları katıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner’in konuşmasıyla devam etti. Büyükelçi Onaner, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının, Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısı olduğunu belirtti ve o gün şehit edilen 251 vatandaşı anmak, demokrasinin kazandığı zaferi kutlamak için bugün bir arada bulunuyoruz dedi.

Darbe girişimi olduğu sırada Paris Büyükelçiliği’nde görevli olduğunu ifade eden Onaner, Fransa’da bu hain saldırıyı nasıl anlatmak gerektiği konusunda çalışma başlattıklarını söyleyen Onaner, “15 Temmuz’da yaşananlar aslında çok çarpık görüşlü, terör örgütünden de daha vahim hedefleri benimseyerek hareket eden karanlık bir yapılanmanın faaliyetleri olduğunu vurguladı.

Türkiye’de Türk milletinin darbecilere engel olmak için sokağa çıktığını Türkiye’dekinin bir benzerinin de aynı şekilde Paris’te Türk vatandaşlarının da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “darbecilere engel olun” çağrısına uyarak, seslerini duyurmak için büyükelçilik önünde toplanıldığını anlattı.

Büyükelçi Onaner, her fırsatta Fransızlara Türkiye’de gerçekleşen bu darbe girişimini anlattıklarını ve de anlattayı sürdürdüklerine ifade ettiğ ikonuşmasında, vatandaşlarımızın da bu hain terör saldırısını anlatmaları gerektiğini söyledi. Büyükelçi Onaner’in konuşmasının ardından etkinliğe katılan davetlilere Büyükelçilik rezidansı bahçesinde yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

39 + = 43