PARİS’TE 15 TEMMUZ DEMOKRASI VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

1,299
16 Temmuz 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’de ve yurtdışındaki Türk temsilciliklerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde, darbe girişiminde şehit ve gazi olan vatandaşları anmak ve FETÖ’nün gerçek yüzü hakkında bulundukları ülkelerdeki kamuoylarını bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen faaliyetler çerçevesinde, darbe girişiminin yıl dönümü olan 15 Temmuz günü akşamı Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’inde, Demokrasi ve Milli Birlik Günü düzenlendi.
Büyükelçilik rezidansı bahçesine, 15 Temmuz akşamı FETO terör örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan başarısız darbe girişimi ilgili fotoğrafları sergilendi. Yine aynı geceyle ilgili 5 dakikalık bir video gösterimi gerçekleştirildi ve hayatını kaybeden demokrasi şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve Milli marşımız söylendi. Daha sonra yine şehitlerimizin ruhuna din görevlisi tarafından Kur’an-ı kerim okundu.
Düzenlenen anma günü çerçevesinde, Büyükelçi Dr.İsmail hakkı Musa, anma törenine katılanlara, günün önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. “ Değerli vatandaşlarım, Fransa’daki Türk toplumunun kıymetli temsilcileri Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, vatanımızı temel hak ve hürriyetlerimizi anayasal düzenimizi hedef alan hain hünhar darbe girişiminin birinci yılında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle yaad ediyorum. Anıları hafızamıza silinmeyecek şekilde kazınmıştır. Şehitlerimize, ayrıca gazilerimize ayrıca şükranlarımızı arz ediyorum “dedi.
Büyükelçi Musa, “ Cumhuriyet tarihimizin en ağır ihanetlerinden birisidir 15 Temmuz Bu darbe girişimini unutmuyacağız. FETO terör örgütünün hıyanetine karşı koymak için hayatlarını feda edenleri unutmuyacağız. Bizleri Şehit ailelerini ve gazilerimizi yalnız bırakmadınız demokrasi nöbetine katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Evet bugün demokrasi nöbetindeyiz.Milletimiz ve devletimiz kuvvetlidir kudretlidir ayaktadır korkmadan yılmadan yolumuzu devam edeceğiz, engeller ne olursa olsun. Bu hain eylemi gerçekleştirenler bizim indimizde vatan hainidir işbirlikçidir.Bütün ülkelerde olduğu gibi işbirlikçiler hak ettikleri cezaya çarptırılacaktır ve çarptırılmaktadır. Yarının daha güçlü daha mürfeh Türkiyesini hep birlikte el ele inşaa edeceğimize bütün içtenliğimle inanıyorum” dedi.
Sizlerin, Fransa’daki Türk toplumunun kıymetli mensupları, milletimize toplumumuza, devletimize yakışan bu vakarlı duruşunuzu bundan sonra da sürdürmeniz temel arzumuzdur. Birlikten ayrılmayın, birliğinize beraberliğinize çok önem verdiğimizi biliyorsunuz. Her vesileyle sizleri bir araya getiren ayrıştıran değil bir araya getiren fikirlerin unsurların etrafında buluşmanızı toplanmanızı bir araya gelmenizi her zaman olduğu gibi bugün de bu vesileyle ifade etmek istiyorum. Tekrar bizleri şereflendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Allah bizleri bir daha böyle bir musibetle karşılaştırmasın diyorum “ şeklinde konuştu. Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenine katılanlara yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

9 + 1 =