PARİS’TE 17 VE 18. NCİ ASIRDA FRANSIZLARIN ESİNLENDİĞİ TÜRKLER KONFERANSI

1,629
5 Mayıs 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde “ 17 ve 18 asırda Fransızların ve Fransız entellektüellerin esinlendiği Osmanlı eserleri “ üzerine tarihi birkonferans düzenlendi. Kültür Merkezi Başkanı Dr.Onger ,kısa bir açış konuşması yaptı ve Konferansın konusu olan dönemde, Fransız entellektüellerin Osmanlı sanat ve yaşantısından Esinlenen Fransaz yazan ve müzikologlar olduğu gibi O dönemde Osmanlı’nın da Avrupa’dan etkinmiş olduğuna dikkat çekti.
Francecultur’den gazeteci François Caunac, Fransız arşivlerinden araştırıp bulup ortaya çıkardığı, 17 ve 18’nci yüzyılda bir çok Fransız düşünürün esinlendiği,resim,müzik ve bazı değişik konuldaki Türklerin Kültür yaşantısını yansıtan o dönemlerde Fransa’da büyük ilgi gören ve hayranlık uyandıran Fransa’daki Osmanlı izlerini detaylı bir şekilde anlattı.
Konuşmacı gazeteci Caunac, Fransız milli Kütüphanesinden elde ettiği resim ve belgelerli konuşması arasında slayt gösterimlerle izleyicilerin dikkatini çekti. Geniş kapsamlı tarihi bir çalışma üzerinde verdiği konferans sırasında, Piyano Profesörü ve piyanist Nathalie Weidmann,piyano başında o döneme damga vurmuş Osmanlı sanatçılarının eserlerini seslendirdi. Yine konferans sırasında, konferansın konusu içerisinde yer alan Mehter marşı ve benzeri marş ve şarkılar ile Opera ve tiyatro gösterilernideki konuşma sesleri arşivlerden elde ettiği orjinal sesleri izliyicilere dinletti.
Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen, 17 ve 18’nci asırda Fransa’da Türklere ve Türklerin, sanat ve yaşam alanındaki çalışmalarından Fransızların esinlenmesi, ünlü Fransız düşünürlerin sözleriyle pekiştiren konuşmacı, tüm bu esenlenmeler arasında Türk kahfesini de unutmadı. Konferansı, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ile Türkiye’nin UNESCO Nezdin’deki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer ev Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ile 100 yakın kişi izledi. Konferans sonunda, Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger katılımcılara teşekkür etti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 9 = 10