PARİS’TE 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLAMASI

1,174
20 Mayıs 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Coşkuyla Kutlandı. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş Savaşımızı” başlatmasının 98. yıl dönümünün anısına Paris Büyükelçiliği ‘nce hazırlanan ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Spor Bayramı’ Büyükelçilik rezidansında coşku ve neşe ile kutlandı. Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, günün önemine binaen yaptığı konuşmada ” 19 Mayıs’ın bizim tarihimizdeki kırılma noktalarından birisi olduğu konusunda hiç birimizin şüphesi teredtütü yok. Nitekim o gün Gazi Mustafa kemal Atatürk o meşhur Bandırma vapuruyla Karadenizin hırçın sularına meydan okuyarak Samsun’a doğru ilerler. Bütün hedefi Millet olarak Devlet olarak işgal altındaki bir ülkeyi müstevilerin, düşmanların işgalinden kurtarmak ve bunun için Anadolu’da bir Milli mücadele ateşini yakmak idi “ diyen Büyükelçi Musa sözlerini şöyle sürdürdü.
“ Devamını hep beraber biliyoruz, Hamdolsun o mücadele çok başarılı bir şekilde sonuçlandı. Peki sonuçlandı da bitti mi ? Bitmedi ! O gün tabiri caiz ise kapidan kovduğumuz düşmanlar, on yıllar sonra başka kapılar arayarak ülkemize sızmaya çalıştılar. En son örneğini 15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle gördük . Müttefikler buldular, ittifaklar oluşturdular, PKK’sı FETÖ’sü DHKP’si demek o ki 19 Mayıs ruhunu her zamankinden daha çok benimsemek, kabul etmek içsenleştirmek ve yaşatmak durumundayız “ dedi.
Büyükelçi Musa, “Millet olarak yaşatmak durumundayız Devlet olarak yaşatmak durumundayız ve bunu öncü ve öncü kuvvetleri tabiatıyla gençlik. Gençlerimiz sizler. Zaten Cumhuriyeti ve onun istikbalini gençlerimize emanet ederken Ulu önder Atatürk tam da bu gerçeğe işaret etmişti. Sizlerin, değerli arkadaşlar, Fransa’daki genelde Avrupa’daki öğrencilerimiz, Türk entelijansiyasının, aydın dünyasının düşünür kesiminin seçkin temsilcileri olarak sizlerin de burda bir takım zorluklarınız, sorunlarınız olduğunu biliyorum.
Bu sorunlara Başkonsoloslarımızla birlikte bölgelerde başta Büyükelçilik olarak her zaman yakın durmanın gayreti içerisinde olduk. bundan sonra da böyle devam edecek. Bir kısımınız Türkiye’den geldi, bir kısmınız Fransa’daki sayısını 700 bin kadar tahmin ettiğimiz Fransız Türk toplumu içerisinden kopup gelen yetişen gençlerimiz çok da ahenkli bir birliktelik oluşturuyorsunuz, insicamınız her türlü taktirin fevkindedir “dedi.
Bu arada 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamaya gelenler arasında bulunan Piyanist Güray Başol, Büyük elçinin daveti üzerine davetlileri Piyanoyla bir parça çaldı. Kutlama resepsiyonuna Türkiye’nin Unesco nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Altay Cengizer, Türkiye’nin OECD nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Erdem Başçı, Başkonsolos Görkem Barış Tantekin ile Paris’teki çeşitli Üniversitelerde okuyan öğrenciler ile bazı Türk Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.