PARİS’TE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

1,050
25 Kasım 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği, Fransa’nın başkenti Paris’te, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğunda düzenlenen törene, Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Başkonsolos Görkem Barış Tantekin, Eğitim Müşaviri Murat Demirkan, Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğretmenler katıldı. Kutlama etkinliği, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen, 24 Kasım Öğretmenler günü etkinliğine ev sahipliği yapan Başkonsolos Tantekin, yaptığı konuşmada, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ederek, “Her öğretmenimize ayrı ayrı kariyerlerinde başarılar diliyorum, emekli öğretmenlerimize yıllarca verdikleri hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi. Öğretmenlerin her insanın hayatında iz bırakan kişiler olduğunu vurgulayan Tantekin, “Bunun ötesinde toplumsal gelişmenin, kalkınmanın anahtarı da yine öğretmenler olduğunu « vurguladı.

Fransız-Türk toplumunun gelecek nesillerinin yetiştirilmesinde büyük rol üstlenen Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri öğretmenlerimize fedakar çalışmalarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Millet Mekteplerinin açıldığı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde Paris’teki Temsilciliklerimizin mensupları, Müşavirlerimiz ve Ataşelerimiz, derneklerimiz ve öğrencilerimiz de öğretmenlerimizi yalnız bırakmadılar. Eğitim Müşavirliğimizin girişimiyle Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri öğretmenlerimizden oluşan, ney sanatçımız Pelin Başar Sezgin yönetimindeki gönüllü koromuza seslendirdikleri birbirinden güzel Türk sanat ve halk müziği eserleri için teşekkür ediyoruz « dedi.

Başkonsolos Tantekin’den sonra kürsüye davet edilen Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, Öğretmenler Günü’nde öğretmenliğin ne kadar değerli bir meslek olduğunun vurgulandığını ifade ederek, “Bu meslek, bize Ulu Önder Atatürk’ten miras bırakıldı.” Seklinde yaptığı konuşmasına, Çalıkuşu Romanının yazarı Reşat Nuri Güntekin’in ifadesiyle salonda bulunan bayan öğretmenlere « hepiniz birer Feride öğretmensiniz vurgusu yapan Büyükelçi Musa, öğretmenliğin önemli ve kutsal bir meslek olduğunu”.söyledi.

Büyükelçi Musa, eğitimin önemine değindiği konuşmasında, öğretmenlerin sorunlarına, ve Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının Türkçe ve Türk Kültür derslerine verdikleri önemin yetersizliğine dikkat çekti. Biliyorum sizler öğretmenler olarak görevinizi fazlasıyla yerine getiriyorsunuz. Biraz da öğrenci velilerinin çocuklarının eğitimi üzerine eğilmeleri gerektiğine işaret etti ve her başarının kilit noktasının eğitim olduğuna vurgu yaparak konuşmasını bitirdi.

Eğitim Müşaviri Murat Demirkan, yaptığı kısa konuşmada, « 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması dolayısıyla bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum » dedi ve Öğretmenlerin isimlerinin yer aldığı ve kendi yazdığı bir Şiir okudu. Öğretmenler Günü vesilesiyle gitar sanatçımız Ceren Baran da öğrencisi Eda Tantekin ile birlikte küçük bir konser verdi. Kutlama etkinliği proğramı Fransa’daki Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri öğretmenleri tarafından kısa sürede hazırlanmış olan müzik korosu, günün anlamına yönelik şarkılar ve türküleri seslendirdiler.

24 Kasım Öğretmenler günü etkinliği dolayısıyla, kutlamanın gerçekleştiği Paris Başkonsolosluğu’nun gösteri salonunda İzmirli ressam Pınar Karaman’ın eserlerini de Öğretmenler Günü vesilesiyle Başkonsolosluk’ta sergilendi. Serginin açılışı dolayısıyla Paris’te bulunan Ressam Pınar Karaman, öğretmenler ve eğitimle ilgili kısa bir anısını aktardığı konuşmasında, başta Başkonsolosluğun açtığı resim sergisine ev sahipliği yapmasından dolayı Büyükelçi Musa’ya ve Başkonsolos Tantekin ile Zor şartlarda çalıştıklarını bildiğim Öğretmenlerimize fedakar çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum « dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

26 + = 36