PARİS’TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

606
30 Ekim 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve eşi Sefire Tülay Musa’nın ev sahipliğinde Paris’teki Pavillon Royal’de Cumhuriyet Bayramı kabul töreni düzenlendi.
Düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Törenine Fransa Ulusal Meclisi Türkiye-Fransa Dostluk Grubu Başkanı milletvekili Stephane Teste, Senatör Nathalie Goulet, UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, OECD Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve birçok ülkenin büyükelçisi ve diplomatları ile vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Bayramı Kutlaam Töreni, Fransa ve Türkiye Ulusal Marşları okunmasının ardından, Büyükelçi Musa, yaptığı konuşmada, Konuklara hoşgeldiniz dedi ve Türkiye’nin bölgede önemli bir aktör ve dünyada en çok insani yardım yapan ülke olduğunu belirtti. Büyükelçi Musa, Türkiye ve Fransa ile olan ilişkilerinin uzun tarihe dayandığını ifade ederek iki ülke arasında uzun yıllardır, çok kapsamlı Siyasi, ticari ve kültürel ilişkiler olduğunu ve bu ilişkilerin aralıksız bir şekilde devam etmekte olduğunu söyledi.

Davetli konuklar aarsında bulunan, Senatör Goulet de Türkiye’yi iyi tanıdığını ifade ederek, “Bölgesinde güçlü bir ülke olan Türkiye belki şu günlerde zorlu bir dönem geçiriyor. Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu » ifade etti. Fransız Senatör, 2014 ve 2015’te Gaziantep’e giderek mülteci kamplarını ziyaret ettiğini belirttiği konuşmasında, “Türkiye, Avrupa’dan önce Suriyeli mültecilere yardım etti, şayet Türkiye yardımda bulunmasaydı bugün milyonlarca insan yaşamını yitirmiş olurdu” dedi.

Kutlama etkinliği çercevesinde davetliler, Dünyanın İlk Tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe’ye ilişkin fotoğraflar ile Sefire Tülay Musa’nın camaltı akrilik tablo çalışmalarından oluşan iki farklı sergi aynı anda Cumhuriyet bayramı kutlamasının yapıldığı salonda sergilenirken, Paris’te yaşayan genç yetenek viyolon sanatçısı, kompozitör ve Orkestra Şefi Bartu Elçi-Özsoy, Bach’ın eserlerinden bir canlı performans sundu. Kutlama etkinliği salonunda.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

33 + = 43