PARİS’TE 3 GENÇ YETENEK ESERLERİNİ KARMA SERGİDE SERGİLİYOR

1,650
10 Haziran 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te yaşayan üç genç yeteneğin objektifine yansıyan çarpıcı kareler “Karma Fotoğraf ve Resim Sergisi” Paris’teki Espace Universel Derneği Merkezinde açıldı. Çok kalabalık Parisli sanatseverin katıldığı sergi beklenilenin üzerinde ilk gün olmasına rağmen büyük ilgi gördü. Ayda- Su Nuroğlu, Özgür Yıldız ve Eren Arıman’ın birbirinden güzel ve anlamlı eserleri sergiyi gezenler tarafından beğenildi ve daha ilk gün bir çok eserin üzerine rezerve işareti konulduğu görüldü.
Karma sergiye kendine özgü çalışmalarıyla katılan Ayda-Su Nuroğlu 1982 yılında Fransa’da doğumlu olup, Ortaokul ve lise yıllarını İstanbul’da geçirdi. Güzel Sanatlar eğitiminden sonra, Tours Üniversitesi Tıp Fakültesinde Sanatla Terapi ile devam etti. Sanatsal çalışmalarına paralel olarak , Ayda -Su Nuroglu yaklaşık 10 yıldır , zihinsel engellilerle sanat atölyeleri yürütmektedir. “JUNGLE Remix “ adlı bu sergi projesinde, çoğu serigrafi tekniği ile yapılmış özgün desenlerde, efsaneler, İlişkiler ve türler arasında bir yolculuğu izleyicinin görüşüne sunmuş
Sanat ve arkadaş çevresi tarafından. “Gezenti, aylak, belgeselci “ olarak tanımlanan Özgür Yıldız, Paris’te takılıyor. Fotoğraf çeker, video üretir, tasarım yapar, yazar. Hani deyim yerindeyse 10 parmağında 10 hüner işte böyle bir kişilik olan genç sanatçı, Woody Allen’ın “Ölümsüzlüğe yapıtlarımla değil, gerçekten ölmeyerek ulaşmak istiyorum.” cümlesine takılmış durumda. Hayatta kalmak için elinden geleni yapıyor” denilse de, Ona göre hayat ona elinden geleni yaptırıyormuş. Siyah-beyaz çalışmalarıyla sergiye başka bir rehk ve aheng kattığını söylüyebiliriz.
Daha evvel “‘sosyal olaylar temalı “ sergilerde eserlerine rastladığımız Eren Araman; sergideki eserleriyle, Paris’in tarihi ve sembol yerlerini objektifine zaman diliminde çok iyi ve yerinde yansıttığına şahit oluyorsunuz. 1981 de Türkiye Dersim şehrinde dünyaya gelen Araman, 2009 dan beri Paris’te yaşıyor. Çeşitli basın kuruluşlarında foto muhabirliği ve proje çalışmalar yapıyor. Espace Universel Merkezi’ndeki Karma Resim ve Fotoğraf sergisinde farklı tarihlerde Fransa’nın çeşitli bölgelerine gerçekleştirdiği gezilerden objektifine yansıyan kareler yer alıyor. Üç genç yeteneğin eserlerinin yer aldığı sergi 7 Temmuz 2016 tarihine kadar gezilebilecek.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 78 = 86