PARİS’TE 30 TÜRK RESSAMIN ESERLERİ “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE NOTRE DAME “RESİM SERGİSİNDE

3,054
22 Ekim 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Türk sanatçılarının eserlerinin de yer aldığı “Geçmişten Bugüne Notre Dame ” adlı sergi 21 Ekim 2020 Çarşamba günü akşamı Parisli sanatseverler için anlamı büyük bir sergi açıldı.

Geçmişten Bugüne Notre Dame adı altında açılan sergide Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’nın eşi Sefire Tülay Musa’nın Covid-19 Salgını döneminde yaptığı çalışmaları yer alıyor.
Sergide, ayrıca 30 Türk ressamın eserleri sergileniyor. Sergisi Paris in gözde semti Saint – Germain yakınında bulunan Mona Lisa adlı galeride açıldı.

Sanatçıların çoğunluğu Covid-19 Salgını dolayısıyla serginin açılışına katılamadığı sergide 30 Türk ressamın eserleri sergileniyor. Bu sergi Dünya mirası olan Notre Dame Katedrelin de çıkan yangından duyulan üzüntüyü ifade etmek adına ve sanatsal bir dostluk mesajı taşıyor. 30 Türk ressam kendi çalışma tarzlarında üzüntülerini ifade eden duygularını çeşitli resim teknikleri ile tuvale yansıtmış oldukları ilk bakışta fark ediliyor.

Sergiye ayrıca , şu anda hayatta olmayan Paris de yasamış iki değerli ressamın eserleride yer almakta. Ayrıca serginin şeref konuğu sanatçı olarak da Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ismail Hakkı Musa’nın eşi Sefire Tülay Musa’nın Covid-19 salgını dolayısıyla tedbir amaçlı sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde yaptığı ve Covid-19 Salgını çaresizliğini ortaya koyan çalışmaları sergiye yer alıyor.

Bu serginin küratörlüğünü üstlenen Armand Berberian, sergi ile verdiği bilgilere doğrultusunda, serginin açılışı bir nevi dostluk köprüsü anlamını taşıdığına ifade eden Berberian, bu sergi en içten duyguların ifadesi olacağına inanıyorum. Sergi iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesinde anlamlı bir jest olacaktır “dedi.

Mona Lisa Resim Galerisinde açılan sergiye, çalışmalarıyla katılan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi’nin Eşi Sefire Tülay Musa, Azerbaycan Büyükelçisi Rahman Mustafayev’in eşi Sefire Nisa Mustafayev, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe ve eşi, Arnavutluk, Paris Büyükelçisi’nin eşi Sefire, Paris’teki Peru Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri, Paris Büyükelçiliği Müsteşar Özgür Arslan, Paris Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Sefa koruk ve eşi, Paris Büyükleçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Özgür Semiz, Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger, Paris Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ahmet Bakcan ve Parisli sanatseverler hazır bulundu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

68 + = 74