PARİS’TE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ

470
9 Mart 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi hakkında bilgi verilen açıklamada, “Dünya Kadınlar Günü, 1910 tarihli 2. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda kabul edildi. 122 yıl sonra, kadına şiddet ve cinsel taciz olaylarının son bulması için bugün dünyanın birçok ülkesinde kadınlar haklarını savunmak üzere meydanlara indi

Paris’te 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için yürüyüşe katılan kadınlar ve onlara destek veren erkekler, kadına uygulanan şiddete karşı birlikte yürüdüler. Paris’teki Kuzey tren garı Gare du Nord yakınında toplanan binlerce kadın, Republique Meydanına yürüdü. Çeşitli sivil toplum örgütleri ve sendikaların çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşte kadın-erkek eşitliğine ve kadına karşı şiddetle mücadeleye yönelik istek ve taleplere ilişkin pankartlar taşındı.

Fransa’da yaşayan bazı göçmen kadınlar ise geldikleri ülkelerde kadına karşı işlenen şiddet, cinsel taciz ve kadın cinayetlerini kınayan pankartlar açtı. Gösteri alanında dileyen kadın dilediği sloganı yazıp yürüyüş boyunca elinde taşıdı. Yürüyüş esnasında “Dünyadaki kadınlarla birlik olalım” ve “Hepimiz biriz” şeklinde sloganlar atıldı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 37 = 43