PARİS’TE ATATÜRK VE CUMHURİYET’İN KURULUŞU KONFERANSI

1,269
12 Nisan 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te “ Atatürk ve Cumhuriyetin Kuruluşu “ üzerine konferans düzenlendi. Kısa adı L.A.D.A.P olan ( Siyasi, Dini ve Ekonomi “ etkenler dışında Bağımsız olarak 2017 yılında kurulan Paris’teki Atatürk Dostları Derneği tarafından 10 Nisan Çarşamba 2019 tarihinde akşam saat 19-21 arasında, Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Ulusal Enstitüsü (İNALCO ) da Mustafa Kemal Atatürk üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınan Alexandre Jevakhoff “ Atatürk ve Cumhuriyetin Doğuşu “üzerine konferans Verdi.

Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938), yaşayan Atatürk, 1923’te Osmanlı saltanatına son verdi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etti ve ilk cumhurbaşkanı olduğunu belirten Alexandre Jevakhoff, Atatürk, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkesindeki müttefik işgalci güçleri bozuğuna uğrattı ve ülkede radikal reformlar yaptığını söyledi.

Başta harf devrimi olmak üzere, buna benzer bir çok kalıcı ve köklü devrimi yapan Mustafa Kemal Atatürk, kendi ülkesinde olduğu kadar dünyanın bir çok ülkesi tarafından gerek kurduğu Cumhuriyet gerekse lider kişiliği saygıyla benimsendiğini “bilertti.

Konuşmacı Jevakhoff, Batılılaşma, laiklik, kadınlara oy hakkı ve seçme ve seçilme haklarını bir çok Avrupa ülkesinden önce tanıdığını “ ifade etti. Türkiye’nin kurucusu ve efsane lideri oldu. Ülkeyi hasta Osmanlı rejiminden kurtarıp Türk vatandaşlarının özlediği özgürlüğü ve bağımsızlığı ülkesine kazandırdığına işaret etti ve Batı’ya yaklaştı Müslüman dünyası içerisinde laik ve Cumhuriyetle yönetilen bir rejiim bıraktı. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet rejiimle ülkenin bir aşıra yakın zamandır aynı şekilde yönetildiğini “söyledi.

Konferans salonunu dolduran 200 kişiye yakın dinleyici, konuşmacının Atütürk üzerine verdiği bilgiler ve aktardığı anekdotları dikkatlice dinleyen konuklar, daha sonra konuşmacı Alexandre Jevakhoff’a, Atatürk’ün yaptığı devrimler, reformlar ve asrın lideri Atatürk ‘ün kişiliği üzerine sorular yönelttiler.

Konuşmacı Jevakhoff, soruları cevapladı ve konferansın sonunda salonda bulunan bazı dinleyiciler, konuşmacının Atatürk üzerine yazdığı kitabını imzalatıp satın aldılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.