PARİS’TE AZERBAYCAN’IN BAŞKENTİ BAKÜ’NÜN ESKİ MİNYATÜRÜ SERGİLENDİ

1,449
20 Eylül 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nin eski minyatür hali sergisi açıldı. Paris’in sembolü Eyfel kulesi yakınındaki geniş alana kurulan Minyatür Bakü kentinin açılışını Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi ve Haydar Aliyev vakfı başkanı Mihriban Aliyev yaptı.Tarihi minyatür Bakü kentinin açılışına, Paris’in 7 ‘nci bölgesi Belediye başkanı Fransa eski Adalet Bakanı Rachide Datı ile Fransız Milletvekilleri ile Senatörler katıldı. Belediye Başkanı Rachide Datı’nın açış konuşmasını yaptığı Azerbaycan-Fransa Kültür işbirliği etkinliği’nin iki ülke arasında, Kültür,Siyasi ve Ekonomik olarak ilişkileri güçlendirdiğine dikkat çekildi.
Haydar Aliyev vakfı başkanı ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi Mihriban Aliyev yaptığı konuşmada ; Başkent Paris’in en mutena semtinde Tarihi Eyfel kulesi yanında bize Ülkem Azerbaycan’ın kültür mirasını tanıtabilmemiz için bu imkanı tanıyan Fransa devletine ve Belediye Başkanı Rachide Datı’ya sizlerin huzurunda teşekkür ettiğini “söyledi.
Mihriban Aliyev, son yıllarda baş gösteren ve bir çok ülkede olduğu gibi terör ve teröristlerden en fazla zarar gören ülkeler arasında bulunan Fransa’nın acılarını paylaştığını ve terör de hayatını kaybedenlere rahmet yakınlarına baş sağlığı “ dilediği konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Terörizme karşıyız, terörün dini, milliyeti olmaz bundan dolayı terörle mücadele etmek için her türlü desteği vermeye hazırız. Bizim ülkemiz de, hoşgörü hakimdir, dininden,dilinden ve milliyetinden dolayı kimse asla yadırganmazve de yadırganamaz “dedi.
Haydar Aliyev Vakfı Başkanı, Aliyev, başkanlığını yaptığım Haydar Aliyev vakfının çalışmaları çerçevesinde Fransa ile Azerbaycan arasında çok iyi çok samimi dostluk ilişkilerimiz doğdu, Fransa’nın 13 kent ve kasabasıyla Azerbaycan’daki kent ve kasabalar kardeş şehir oldular. Fransa’nın 50’den fazla büyük şirketi Azerbaycan’da faaliyet gösteriyor, biz de Azerbaycan olarak Fransa’nın bir kentinde Nizami Gencavi adına şark dilleri üzerine okul açıtıklarını “ ifade etti.
Mihriban Aliyev’den sonra kürsüye gelip söz alan, Fransa’da Azerbaycan’ın dostları derneği başkanı Jean François Mansel, Fransa ile Azerbaycan ilişkileri üzerine yaptığı konuşmasında, Azerbaycan topraklarının bir kısmının hala Ermeni işgali altında olduğunu “ söyledi. Azerbaycan’nın başkenti Bakü’nün tarihi minyatür sergisinin açılışı esnasında, 20 kişilik bir grup Ermeni dışarıda gösteri yaptı, protestocu Ermeni grubu Polis tarafından uzaklaştırıldı. Açılış vesilesiyle, davetlilere Azebyacan mutfağından yiyecek ve içecekler ikram edildi ve davetlilere folklor gösterimi sunuldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + 6 =