PARİS’TE ÇAĞDAŞ SANATÇILAR DERNEĞİ İLK RESİM SERGİSİNİ AÇTI

3,871
7 Aralık 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te kısa bir süre once Nazan Aktan tarafından kurulup faaliyete geçirilen Çağdaş Sanatçılar Paris’te Derneği ilk sergisini Türk ressam Pınar Akarsu Tınç ile Fransız ressam Dominique Massot’nun eserlerini Paris’in 8. Bölgesindeki Sanat Galerisi Linda Farrell de açtı. Türk ve Fransız sanatçıların eserlerini karşılıklı olarak Fransa ve Türkiye’de sergileme amacıyla kurulan Çağdaş Sanatçılar Derneği, bundan böyle bir çok sanatçının eserlerini Türkiye ve Fransa’nın belli başlı kentlerindeki sanat merkezlerindeki galerilerde sergiliyecek.
Türk-Fransız ortak resim sergisiyle ilgili bilgi veren Çağdaş Sanatçılar Paris’te Derneği Başkanı Nazan Aktan: Benim Çağdaş Sanatçılar Derneği olarak ilk sergim ilk açılışım bu, Paris’te bir dernek kurdum Türkler ve Türk Çağdaş Sanatçılar için, benim tüm amacım onları gençlerimizi Paris’te tanıtabilmek. Aynı zamanda bir dostluk derneği olan Çağdaş Sanatçılar, dolayısıyla ilk sergibizi bir Fransız sanatçımız ve bir Türk sanatçımızla beraber açılış yapmayı arzu ettim. Böyle hoş bir açılış olsun diye, dolayısıyla böyle bir start vermiş olduk. Bu yaptığımdan dolayı çok mutluyum ülkem adına burda ülkemi tanıtmak adına burda ülkemi temsil ettiğimi düşünüyorum. Canla başla bunun için çalışıyorum gerçekten, umarım herşey güzel olur Türkiyemiz için, sanatçılarımız için umarım her şey çok güzel olur “dedi.
Paris’teki Linda Farell Sanat Galerisi’ndeki sergide Pınar Akarsu Tınç’ın Paris’teki sergide yer alan resimleriyle ilgili çalışmalarını şu şekilde anlattı : Bu benim Paris’te ilk sergim. İlk sergim Fransa’nın Hint Okyanusu açıklarındaki Reunion Adası’nda oldu. Bu Fransa’da ikinci Paris’te ilk sergim, İstanbul’da sergilerim oldu, İsviçre’de oldu . Asıl Bozcaada’da sergiler açtım. Çünkü Bozcaada doğumluyum, Bozcaada, benim resimlerimin kaynağı, daha sonra eğitim için İstanbul’a gittim ve Marmaar Üniversitesi güzel sanatlar mezunuyum. Daha sonra Reunion’a taşınmamız, benim resimlerimin aslında konusu çok değiştirdi çok farklı bir yol açtı bana Okyanus kültürü ve o kültürün birleşimi, şimdi daha etik desenler kullanıyorum daha Okyanus yanlısı motif renkler kullanıyorum ve onların hikayelerini anlatıyorum. Yakın gelecekte İstanbul’da yeni bir sergim olacak ve bununla birlikte bir kaç yarışma var onlara katılma hazırlığı yaptığını” söyledi.
Türk eşi dolayısıyla sık sık İstanbul’a yaptığı ziyaretlerinde gözlemlediği İstanbul’u sembolize eden konular çerçevesinde , Ressam Dominique Massot’nun, Galata, Taksim , boğazda gemi ve çay poğaça gibi günlük yaşam içindeki görünürlükler üzerine yaptığı çalışmalarını sergiliyor. Linda Farrell Galerisi’nde 6 -13 Aralık 2016 tarihleri arasında açık kalacak serginin açılışına Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ile Türkiye’nin UNESCO nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri. Müge Varol Ilıcak, Ressam ve heykeltraş Mehmet Güleryüz ile Paris’teki Türk ve Fransız sanat severler katıldı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 55 = 61