PARİS’TE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 102 YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

1,299
20 Mart 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Başkent Paris’in Güney banliyösü Athis-Mons’da faaliyet gösteren Türk-Fransız Kültür Derneği, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısıyla dernek lokalinde kutlama etkinliği düzenledi. Dernek lokalini dolduran vatandaşlarımıza, günün önem ve anlamını Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Fatma Sağlıcak anlattı. Konsolos Sağlıcak, ayrıca 27 Mart ile 9 Nisan tarihleri arasında Anayasa Referandumu için hergün saat 9.00 ile 21.00 saatleri arasında oy kullanılabileceğini belirtti. Ayrıca, Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ziya Yediyıldız ile Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, konuşma yaptılar.
Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ziya Yediyıldız, İstiklal Marşımızın kabulünün ve Çanakkale zaferimizin 102 yılı dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmanın ardından söz alan Prof. Dr. Necati Demir, Çanakkale zaferi’nin nasıl kazanıldığıın vebu zaferin kazanılmasında yaptıkları büyük fedakarlıklar dolayısıyla o zamanın komutanları başta Türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükran duymamız gerektiğini ifade etti. O gün ki şartlar altında Çanakkala zaferinin nasıl kazanıldığına da detaylı anlatan, Prof. Demir, aynı şekilde İstiklal Marşımızın yazılışıyla ilgili olarak, Türk millleti dışında her milletin Ulusal marşı vardır. Ama Türk milletinin İstiklal marşı vardır dedi ve aradaki farkı vurgulayan bir konuşma yaptı.
Prof.Dr. Necati Demir, bir kaç gün sonra kutnayacağımız bir de biz Türklere ait olan Nevruz bayramız var. Bunu mutlaka kutlayalım, Bu öz be öz Türk Milletinin bahar bayramıdır, Takvim bile bu bayramla başladığını detaylı bir şekilde salonu dolduran vatandaşlara anlattı. Konuşmaların ardından, türkçe öğretmeninin öğrencileri, Çanakkale zaferi çerçevesinde, kışladaki askerleri ve yemin törenini anlatan bir skeçi minik öğrenciler uygulamalı olarak salondaki anne ve babaları ile vatandaşlarımıza sunludlar. Proğram çerçevesinde yine gençler, Çanakkale savaşında hayatını yitiren şehitlerimiz için yasin-I Şerif okuyup şehitlerimiz için dua ettiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 33 = 42