PARİS’TE ÇEVRE DOSTLARI “ZEHİRSİZ BİR DÜNYA İÇİN ” YÜRÜDÜLER

412
17 Mayıs 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Çevre dostları ” Zehirsiz Bir Dünya İçin ” Yürüdüler. Fransa’da 15 farklı kentte, tarımda kullanılan ve çevreyi zehirleyen çevreye zararlı tarım ilaçlarının yasaklanması ” Zehirsiz bir dünya için ” Çevre dostları, Siyasiler ile bazı sivil toplum örgütleri yürüdüler. Tarım da kullanılan Zirai kimyasal sistemi protesto eden göstericiler, kimyasal tarım ilacı kullanmadan insanlığı besleyebilecek bir tarım modeli oluşturmasının şart olduğunu gösteri süresince dile getirdiler.

Tarım Sektöründeki tüm çokuluslu şirketler tarım alanlarındaki canlıları manipüle ediyor ve zehirliyor. Bu nedenle, 2013 yılından bu yana, dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce şehir her yıl farklı bir tarım modeli talep etmek için seferber oluyor. Bu nedenle, zirai kimyasal sisteme son verilmesi isteniliyor.

Zirai ilaç sektörü, içinde yaşanılan zehirli tarım dünyası oluşturan ve kimyasal kullanılması yanlısı şirketler tarafından dayatılan bir tarım modeli her geçen gün tarım alanlarını zehirliyor. Sentetik ve azotlu gübrelerin tümü, uzun vadede daha önemli olan kirleticilerdir. Gösteriye katılanlar ellerinde dağıttıkları bildirilerde, Bu modelin çevresel ve sağlık üzerindeki etkileri felakettir: böceklerin ortadan kaybolması, özellikle tozlayıcılar, su kirliliği, toprak, hava, kanser hastalığı artıyor.Tüm tarımsal gıda modeli, küresel sera gazı emisyonlarının dörtte birinden fazlasından da sorumludur. Büyük çaplı ormansızlaşma, fabrika çiftçiliği, sentetik gübrelerden dolayı çevre büyük zarar görüyor.

Uluslararası pazarların rolü, birkaç özel aktörün elinde artan yoğunlaşma ve özel yatırım için şaşmaz kamu desteği ile işaretlenmiş küreselleşmiş tarım ve gıda sistemleriyle karşı karşıya kalan köylüler, bugün ilk etkilenenlerdir.
Lobilerin baskısı altında, Fransa ve daha genel olarak Avrupa Birliği, bugün hala kendi topraklarında kullanılması yasaklanan Zirai ilaçların ihracatına izin veriyor.Gösteriye katılanlar, sık sık zehirsiz bir çevre zehirsiz bir dünya istiyoruz sloganları attılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 75 = 84