PARİS’TE CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN 94.YIL DÖNÜMÜ ÇOŞKUYLA KUTLANDI

1,377
29 Ekim 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve eşi Sefire Tülay Musa’nın ev sahipliğinde Büyükelçilik rezidansında kutlama resepsiyon düzenlendi. Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama resepsiyonu proğram çerçevesinde iki ülke milli marşları söylendi ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.
Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama resepsiyona katılan davetlilere hoşgeldiniz diyerek başladığı da konuşmasında, Türkiye’nin barış yanlısı bir ülke olduğunu bunu da yaymaya çalıştığını ifade etti ve Suriye ve Irak’ta toprak bütünlüğü ve barışın sağlanmasına önemli katkıda bulunma gayreti gösterdiğini söyledi. Türk-Fransız ilişkilerine de değinen Büyükelçi Musa, Türkiye’nin terörle mücadelede kararlı bir şekilde haraket ettiğine değinen Büyükelçi Musa, “Başta PKK,DEAŞ, PYD,FETO gibi terör örgütleriyle mücadelesinin sürdürdüğünü belirtti.
Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıl dönümü kutlama resepsiyonu davetlileri arasında bulunan, Fransız Senatosu Fransız-Türk Dostluk grubu eski başkanı ve şimdiki Fransa Uyum Bakanı Jacques Mezard, Asrın lideri olduğunu ifade ettiği Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. Yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle burada bulunmaktan onur duymaktayım dedi ve Türkiye ile Fransa’nın dostane ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu’na dayandığını “söyledi.
Fransız Bakan Mezard, ikili ilişkilerin yanı sıra, Türkiye’nin Komşuları Suriye ve Irak konusundaki durma temas ettiği konuşmasında, Türkiye’nin bu ülkelerden 3 milyon sığınmacıyı kabul ettiğini hatırlatarak, “Diğer ülkelerin Türkiye’nin bu örnek davranışından diğer ülkelerin ders alması gerektiğini vurguladı. Türkiye Avrupa ilişkilerine de temas eden Bakan Mezard, Türkiye büyük bir ülke. Önemli bir tarihi geçmişi var. Bu tarihi birlikte devam ettirmemiz gerekiyor çünkü sadece iki ülkenin çıkarına değil, Avrupa’nın da çıkarına olduğunu “söyledi.
Büyükelçi İsmail Hakkı Musa ve eşi Sefire Tülay Musa’nın ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona Fransa Uyum Bakanı Mezard’ın yanı sıra Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubunun Fransız Ulusal Meclisi kanadının başkanı Milletvekili Stephan Teste, Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer, Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, birçok ülkenin Paris’teki diplomatları ve askeri ataşeleri, Türk sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetli vatandaşımız katıldı. Türkiye’den özel olarak gelen müzik grubu çalıp söyledi,kutlamaya katılanlardan kimi Harmandalı kimiside Ankara misketi oynadı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 64 = 74