PARİS’TE DÜZENLENEN KUTLU DOĞUM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

2,189
6 Nisan 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Bu yıl ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı “ başlığı altında Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde coşkuyla kutlanmaya başladı. 2015 Kutlu Doğum Haftsı etkinlikleri çercevesinde Fransa DİTİB ile DİTİB’e yeni katılan Montfermeille’deki Kuba Camii Derneği’yle ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Kutlama etkinliğine beklenilenin üzerinde büyük ilgi olduğu görüldü, davetlilerden bazıları salonda sandalya yetersizliğinden dolayı prpgramı ayakta izlemek zorunda kaldı. Fransa’daki Kutlu Doğum programlarının ilki başkent Paris’in 93. Bölgesinde gerçekleşmiş oldu. Konferansa Türkiye’den özel olarak davet edilen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ile İsak Danış hoca ve eski Bayındırlık ve İskân Bakanı, Frum Nafiz Özak ile Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, Paris Din Hizmetleri Müşavir Vekili Gencağa Sayan ile DİDİB’e üye derneklerin başkan ve yöneticileri hazır bulundular.

Konferans Salonunu dolduran yaklaşık 500 kişinin katılımı ile gerçekleşen Kutlu Doğum Haftası etkinliği, salona giren her davetliye bir gül verildi. Programın açış konuşmasını Fransa DİTİB’e yeni katılan Kuba Camii Derneği başkanı Ali Duman yaptı ve salonda bulunan davetlileri İstiklal Marşımızı okumak üzere ayağa kalkmaya davet etti. İstiklal Marşının okunmasının ardından Türkiye’den özel olarak davet edilen İsak Danış Hoca Kur-an’ı Kerim okudu. Davetliler arasında Bulunan Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu, konuşma yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Başkansolos Kadıoğlu, “Vatandaşlarımız, kendi öz kültür ve geleneklerini burada doğan yeni nesillere de yaşatılması gerektiğini vurguladığı konuşmasında, gençlerin çoğunun yaşadıkları ülkenin vatandaşlığını almış olsalar bile kendi kültürlerini de yaşamalılar. Bunun için entegrasyon şart dedi. Fransa’da yapılan son bölgesel seçimlerde seçilen Türklerin olması ve bu sayının giderek ratması gerektiğini vurgulayan Başkansolsos Emre Kadıoğlu, bir çok belediyede encümen ve hatta belediye başkanı yardımcısının da vatandaşlarımızdan olduğuna dikkat çekti.

Paris Din Hizmetleri Müşavir vekili Ataşe Gencağa Sayan, yaptığı konuşmada, DİTİB’in çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı salonda bulunan davetlilere, Günün önemi üzerine de konuşan Müşavir vekili Sayan, DİDİB’e yeni katılan Kuba Camii Derneği’nin katılımı vesilesiyle 2015 Kutlu Doğum Haftası Etkinliğini Paris’te ortaklaşa düzenlendiğini ifade etti. Gencağa Saya’ın konuşmasının ardından alkışlar arasında kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Kutlu Doğum Haftası etkinliği konusunda geniş ve detaylı bilgi verdiği konuşmasını sık sık bazı yaşanmış dini örnekler vererek anlattı. Salond abulunan çocukları geleceğimiz diyerek kürsüye davet eden Ekrem Keleş çocuklarla hatıra fotografı çektirdi. Proğramın akışı içerisinde Fransa DİDİB İlahi Grubu alkışlarla sahnede yerini aldı. Ve ilahi ve kasidelerle katılımcılara duygulu anlar yaşattılar. Ayrıca camilerimizde eğitim gören öğrencilerimizden oluşan gruplar da bu programda çeşitli ilahiler ve şiirler ile coşkuyu daha da artırdılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 30 = 38