PARİS’TE ELİ BICAKLI SALDIRGANI LOUVRE MÜZESİ ÖNÜNDE ASKER VURDU

1,617
3 Şubat 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te bir asker, ünlü Louvre Müzesi’nin koruyan bir meslektaşına pala ile saldıran kişiye ateş açtı. Saldırgan ağır yaralandı.Polis sözcüsü, tekbir getiren saldırgana beş el ateş açıldığını açıkladı.Göğsünden vurulan saldırganın bilincinin, ambülansla götürüldüğü sırada hala açık olduğu belirtildi. Polis, saldırganın üzerinden çıkan iki sırt çantasında da patlayıcı bulunmadığını belirtti. Paris Emniyet Müdürü Cadot, saldırganın “Allahu ekber” diye bağırdığını söyledi.
Cadot, “Şüpheli davranan ikinci bir kişi daha vardı. O da gözaltına alındı. Ancak şu an için bu kişiyle saldırı arasında bir bağlantı yok gibi duruyor” dedi. Paris’teki kamu binalarını koruyan ordu birliğinin yetkilisi, dört askerin saldırganı önce durdurmaya çalıştığını, ardından ateş açtıklarını söyledi.saldırıya uğrayan askerin yarasının ağır olmadığını açıkladı. Saldırganın müzenin hediyelik eşya satılan dükkanına girmeye çalıştığı düşünülüyor. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, olayın “terör saldırısına” benzediğini söyledi.Louvre Müzesi boşaltıldı. Polis müze çevresinde güvenlik çemberi oluşturdu. Fransa’da 2015 ve 2016’da gerçekleşen terör saldırılarının ardından Paris’in en çok turist çeken noktalarından olan Louvre Müzesi’nde güvenlik önlemleri artırılmıştı.
Saldırı, Paris’in 2024 Olimpiyat Oyunları adaylığı için resmi dosyasını teslim etmesinden saatler önce meydana geldi. Bu kapsamda gün içerisinde kentte bir dizi etkinlik yapılıyor. Etkinliklerin Eyfel Kulesi’nde lansman şovuyla bitmesi planlanıyor.Yetkililer, etkinliklerin planlandığı gibi devam edeceğini açıkladı. Ancak, saldırının Paris’in Olimpiyat adaylığını olumsuz yönde etkileyebileceği belirtiliyor.Fransa’nın başkenti Paris’te Ocak 2015’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya ve koşer ürünler satan bir süpermarkete düzenlenen ve toplam 16 kişinin öldüğü saldırılardan bu yana ülke çapında güvenlik önlemleri arttırılmış, kamu binalarını askerler korumaya başlamıştı.Kasım 2015’te 130 kişinin öldüğü Paris saldırıları sonrasi ise ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 69 = 74