PARİS’TE FARKLI BİR GECE ENGELLİLERLE DAYANIŞMA ETKİNLİĞİ

3,084
26 Mart 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te kısa süre önce bedensel engelli çocuğunu kaybeden bir annenin çabalarıyla, Paris’te, bedensel engelli çocuklar ve aileleriyle dayanışma gecesi düzenlendi.
Kas Hastalıklarıyla Mücadele Derneği öncülüğünde gerçekleşen geceye, Paris’te faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarıyla çok sayıda vatandaş katıldı. Dayanışma gecesine, Paris’teki Türk esnaflar da sponsor olarak destek verdi.
Bir buçuk yaşına kadar normal bir çocuk olan ve kısa bir süre önce 16 yaşında hayata gözlerini yuman Kaan Küçükbaş’ın annesi Sevda Yeğin Küçükbaş’ın girişimleriyle gerçekleşen gecede konuşan Paris Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Müslüm Aygün, “Çok ender görülen bir hastalık dolayısıyla bu akşamki dayanışma gecesine yoğun ilgi gösterdiğiniz için hepinize öncelikle ayrı ayrı teşekür etmek istiyorum. Tabii bu akşam sponsorlarımız var, birçok dernek başkanımız var aramızda.
Bu tür faliyetlerin gelecekte daha fazla olmasını istiyoruz. AMMİ Derneğince ilk kez düzenlenen dayanışma gecesine destek olan derneklerin bir çoğunu şu anda görüyorum burda. Bu anlamlı geceye katılarak bir nevi destek vermiş oluyorlar. Maddi destek bir şekilde verilmiş olabilir ama önemli olan manevi destek” olmak onları yalnız bırakmamak ve onların yalnız olmadıklarını toplum olarak hissettirmek gerekiyor. Bunu da görev addetmemiz gerekir toplum olarak kendimize “dedi.
Sevda Yeğin Küçükbaş ise gecede yaptığı konuşmada, “Ben aslında bu dayanışma gecesini oğlum yaşarken yapmayı çok istiyordum. Amacım bu derneği Türklere tanıtmak, benim durumumdaki başka ailelere ışık olmak, derneğimize maddi ve manevi destek sağlamaktı. Bu gece bunu gerçekleştirmiş olmaktan mutluyum. Beklediğimizin üzerinde bir katılım oldu, büyük destek gördük, gerek resmi kurumlar, gerek Paris’teki esnaf ve Paris’te yaşayan sanatçılar destek olmak üzere proğramlarını iptal edip gelenler oldu ve bu dayanışma etkinliğinde sahneye çıktılar, Sağolsunlar “dedi.
Dayanışma gecesinde sahne alan sanatçılar sırasıyla, Bedensel engelli sanatçı Tarık Sönmez Hollanda’dan geldi. Yine engelli sanatçı Paris’te yaşayan Yusuf Hozat, Diğer sanatçılar, Ferit Büyüker, Grup Alko ve Sonay, Burçak Kaya, Bahar Kesik, Grup Kardelen, Eylen Ünlüdağ, Erdinç Buruç, Baran Göç, Ozan Ali Aslan, Şemsettin Karaca, Cihan Çicek, Yüksel Yıldız, Yılmaz Ağırdağ gibi sanatçılar bedensel engelliler için ücet almaksızın sahneye çıktılar, katılımcılardan büyük alkış aldılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

38 + = 48