PARİS’TE GALERİ DA VİNCİ’DE DON KİŞOT ANISINA KARMA RESİM SERGİSİ

1,760
7 Mayıs 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te bir Türk’e ait “Da Vinci Art “ sanat galerisi’nde Don Kişot’un yazarı Miguel De Cervantes’in anısına karma resim sergisi açıldı. Ressam Onay Akbaş’ın Küratörlüğü’nde gerçekleşen sergide, Onay Akbaş, Utku Varlık, Özer Özsarı, Olivier De Cayron, Andre Chichignoud, Alişka Lahusen ve Lionel gibi tanınmış sanatçıların eserleri sergileniyor. 6-26 Mayıs 2016 tarihlerine kadar açık kalacak olan sergi hergün mesai saatleri arasında gezilebilecek. Açılan serginin Küratörlüğünü üstlenen Ressam Akbaş, sergi ile ilgili şunları anlattı : Bu sergi Don Kişot’un yazarı Miguel De Cervantes’in üzerine düzenlenen bir sergi. ”Don Kişot ve Utopya “dedik.
Bunun bizimle bir ilgisi var, bazı tarihçilere göre Don Kişot’un yazarı De Cervantes, İnebahtı savaşında Osmanlılara esir düşmüştür ve Osmanlılar onu İstanbul’a getirmiştir. Kılıç Ali Paşa Camii’nin yapımında çalıştırıldığı Mesela Nasuh Nuri İleri tarafından söylenmektedir. Biz bu hikaye ye inanmak istiyoruz, daha doğrusu Cervantes bizim Cervantes’imiz. Bu yıl Cervantes’in bu yıl 400’ncü ölüm yıldönümü olarak dünyanın çeşitli ülkelerin başkentlerinde kutlanıyor. Sanatçılar tarafından sanatçının adına sergiler açılıyor veya tiyatro oyunları oynanıyor. Biliyorsunuz Don Kişot, Çağlar delen bir yapıt. Biz Paris’te 8 sanatçı bir araya geldik, 3 Türk sanatçı diğerleri da başka ülkelerden olup bizler gibi Paris’te çalışan sanatçı arkadaşlarımız. Bilineceği üzere serginin Küratörlüğünü ben üstlendim.
Bu sergide eserleri sergilenen bütün bu yabancı sanatçı arkadaşlarımızın bir özelliği var, bunların hepsi Türkiye’de bir nedenlerle mutlaka bir arada sergiler açtılar ve onlarla bir arada olduk, dolayısıyla onları burada bir Türk’e ait sanat galerisnde bir araya getirmek istedik. De Cervantes’i imaj yapan bir sergide bir araya getirmeye çalıştık ve onun anısına bir arada olmak istedik. Bu serginin bizimle de bağlantısı var. Aslında bu serginin Türkiye ile bir bağlantısı var. Ayrıca bu serginin İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum ve başka kentlerde çok büyük boyutlu bir Alman müze koleksiyonundan gelen 400 Alman sanatçı ve 25 Türk sanatçı eklemlenerek yapılmış büyük sergiler serisi olarak başladı. Türkiye’de düzenlenen sergilerin ve anmaların Paris’teki küçük bir ayağı olması için bizde burda bunu düzenledik ” dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

18 + = 25