PARİS’TE GÖBEKLİTEPE ÜZERİNE SERGİS VE KONFERANS DÜZENLENDİ

454
14 Kasım 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin güneydoğusundaki Şanlıurfa’da Orencik köyü yakınında yer alan Göbeklitepe arkelojik buluntular Paris’teki Azerbaycan Kültür Merkezi’nde İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi üyesi Doç. Dr. Eylem Özdoğan, Göbeklitepe üzerine konferans verdi. Göbeklitepe tarihi arkeolojik buluntular konferansa gelenler slayt gösterimiyle izlelediler. Düzenlenen konferans dolayısıyla, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Konferansın konusu olan Göpeklitepe üzerine ve düzenlenen sergiyle ilgili kısa bir konuşma yaptı ve kürsüyü konferansı veren Doç. Dr. Eylem Özdoğan’a bıraktı.

Konferansı veren Özdoğan ; Birleşmiş Milletler Eğitim Örgütü UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe arkeolojik sit alanı (Türkiye, bu listede yazılı 18 mirasa sahiptir). Gobeklitepe’nin arkeolojik sahasının listeye dahil edilmesine izin veren en önemli özellik, tüm zamanların en büyük ilk tapınağını içermesidir. Bu ibadet yeri 12 bin yıllık bir geçmişe sahip, 1994 yılında başlatılan kazılardan sonra ortaya çıkarıldı.

Göbeklitepe’de, 30 metre çapındaki yuvarlak yapıların ortasında, “T” şeklinde 2 olmak üzere, 5 metre yüksekliğinde kireçtaşı sütunları vardır. Bu alanda keşfedilmeyi bekleyen diğer ibadet yerleri bulunmaktadır. Göbeklitepe önemli arkeolojik keşifler içermektedir, çünkü doğal ortamında 12 bin yıldır zarar görmemiştir. Neolitik dönemden kalma bu kalıntıların şu anda insanlık hakkında bildiklerimizi sorgulamaları muhtemeldir “ dedi.

Anadolu ve Göbeklitepe’deki yerleşik yaşam tarzının kökeni
Yerleşik yaşam tarzı, tarım ve hayvancılık ve dolayısıyla üretime dayalı yaşamın ortaya çıkışı üzerine yapılan tartışmalar, 150 yıldan uzun bir süredir tartışma konusu olmuştur. Orta Doğu’da yapılan tarih öncesi araştırmaların konusu olan bu soruların cevapları, özellikle Avrupa’da, bu yaşam tarzının yayıldığı alanlar için her zaman önemli olmuştur. Anadolu’da son yıllarda yapılan kazılar, Neolitik dönemin erken dönemleri ve dolayısıyla üretime dayanan hareketsiz yaşam ile ilgili kayda değer sonuçlar ortaya koymakta olduğunu ifade etti.

Konuşmacı Dr. Özdoğan, Etkileyici anıtsal kalıntılar, yalnızca bu dönemin karmaşık sosyal yapısını ve mimari teknolojinin elde ettiği seviyeyi değil, aynı zamanda hayvan sembollerinin egemen olduğu sembolik bir dünyayı ve zengin bir düşünce sistemini ortaya koyuyor. Bu kazılar ayrıca, doğal çevrenin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinmiş ve onu yeniden üretmeyi öğrenen toplumların, sosyal örgütlenmenin ve bölünmenin temel dinamiklerini ortaya çıkarmasına nasıl katkıda bulunduğunu da aydınlatmakta olduğunu “söyledi.

modern toplumlarda bizi yöneten iş ve benzeri konular. İlk köylerden biri olan Göbeklitepe, bu süreçte bize yalnızca Anadolu coğrafyasının yerini göstermiyor, aynı zamanda bizi Neolitik dünyaya daha da yaklaştırdığını “vurguladı. Konferans sonrası, Göbeklitepe konferansı ve sergisinı gezenler için kokteyl verildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.