PARİS’TE GÖRÜLMEĞE DEĞER KELDANİLERİN MUHTEŞEM DÜĞÜNÜ

7,088
1 Haziran 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’teki Keldani toplumunun tanınmış iş adamları ve aileleri arasında yer alan Yaramış ailesinden Cercis Yaramış ile Delphine Yaramış, muhteşem bir düğünle dünya evine girdi. Keldani toplumu gelenekleri çercevesinde gerçekleşen düğün, sabahın erken saatlerinde Gelinin anne ve babası Zerife ve İsa Yaramış aile yakınlarına evlerinde sabah kahvaltısı verdi. Leziz yiyecek ve içeceklerin ikram edildiği sabah kahvaltısında yöreye ait kahvaltılıklar yenildi çay ve kahveler içildi. Arzu eden masaya bırakılan Havana purosu yakıp tüttürdü ve ogle vaktine dogru içki servisi yapıldı. İsteyen rakı ve şarap içerken viski tercih edenler çoğunluktaydı. Şampanyalar genç çiftlerin onuruna ard ardına patlatılırken gelin evinin önünde davul zurna sesi duyuldu. Belli ki Damat tarafı davul ve zurnayla gelini almaya geldiler.

Damat ve beraberinde gelen yakınlarını gelinin anne ve babası kapıda kaşıladı. Daha evvel sabah kahvaltısına gelen davetlilerin bulunduğu bahçeye alınan damat tarafı misafirleri davul zurna eşliğinde oyun oynayarak bahçeye geçtiler. Burada misafirlere, isteğe göre çay, kahve servisi yapıldı dileyen açık büfedeki alkoll içeceklerden alıp purolarını yaktılar. Davul ile zurna bir başka yanık vurmaya başladı ki, tüm davetliler kendi geleneklerine göre el ele tutuşup dostluk halayı çekmeye başladılar. Damadın babası Bünyamin Yaramış, elinde bir demet Euro ve Doları önem verdiği dostlarının başında gezdirerek davul ve zurna çalanlara verdi. Kızın babası İsa bey davetlilerle yakından ilgilenirken Gelinin annesi Zerife hanım da bayan davetlileri yalnız bırakmadı. Tüm bunlar olurken, üzerien giydiği şık beyaz gelinliği ve sade makyajıyla odasında hazırlanan gelin Delphine Yaramış Ağabeyi Daniel Yaramışın kolunda odasından çıkarak alt kat da kendisini bekleyen müstakbel eşi Cercis Yaramış ile sağdıcları olan Fehmi ve Berfin Yaramış çiftinin yanına gelerek alkışlar arasında hoşgeldiniz dedi.

Davul-zurna sesini bastıran ortalığa bir zılgıt sesi yayıldı ki siz deyin 300 metreden ben diyyeim 500 metreden dinle bu zılgıt sesini, bahçedeki halaya yer yer kadın davetliler de katıldı ve sağdan-soldan saatin ilerlediği dile getirilmeye başladı. Şık ve zarif gelin Delphine yakışıklı damad Cerciş Yaramışın kolunda beraberinde sağdıçlarıyla birlikte son model siyah gelin arabası Rolis Royce gelin ve damat yakınlarının serptiği binlerce Konfeti arasında arabaya binen genç çiftler nikah için zun bir araba konvoyuyla Belediye’nin yoluna düştüler. Belediye de tüm hazırlıklar tamamlanmış ve davetlilerin salonda yerini almalarından sonra gelin ile damat yine sağdıçlarıyla birlikte alkışlar arasında salona girip nikah memurunun karşısına oturdular. Genç çiftin nikahını gelin ile damat gibi aynı Keldani Toplumundan olan ve Belediye başkan yardımcılarından Daniel Auguste, yasaların kendisine tanıdığı yetki çercevesinde genç çiftin nikağını kıydı ve mutluluklar diliyerek evlilik cüzdanını genç çifte teslim etti.

Beldiye’deki nikah işleminin son bulmasıyla, Gelin alayının yönü dini nikah için Sarcelles’deki Saint Thomas Apôtre Kilisesine gidildi. Burada da Keldani din adamları Papaz Michael Dumand ile Papaz Sabri Anar, dini vecibeler gereği genç çiftin nikahını kıyıp dua ettiler. Beldiye’de kıyılan resmi nikah da gellin ile damadın şahitliklerini sağdıçları olan Fehmi ve Berfin Yaramış Çifti yapmıştı, Kilise de kıyılan dini nikah için de aynı şekilde sağdıçlar nikah şahitliği görevini yerine getirdiler. Kilise de genç çiftel için gelen yakınları ile hep birlikte dualar edildi ve nikah bitiminde günün anısına belediyede olduğu gibi burada da hatıra fotoğrafları çekildi. Gelin ile damat kilise çıkışında damadın yengesi ile ağabeyinin hazırladığı bir sürprizle karşılaştılar. Kafesiyle birlikte bir düzine beyaz güvercin, gelin ve damat tarafından alına güvercinler kafesten alınarak gökyüzüne uçurdular. Nikah işlemlerinin bitmesiyle birlikte gece boyunca sürecek düğün eğlencesi için, damadın amcazadelerinin sahibi olduğu Etoile de Villiers düğün salonu için yola çıkıldı.

Amcazade Yelda Yaramış, Etoile de Villiers düğün salonunun girişindeki bahçede dışarıya nefis bir büfe hazırlatmış davetliler için, bol yiyecek ve içeceklerin olduğu büfeden davetliler dilediklerini alıp yer ve içerken garsonlar elelrinde sıcak yiyecek tepsileriyle ortalıkta servis yaptılar. Salonun içinde orchestra ve sanatçılar yerini almış gelin ile damadı beklerken, düğün salonu yakınında gelin alayınındaki arabaların homurtuları duyulmaya başladı ve tetikte bekleyen davul ile zurna vurmaya başlamasıyla el ele tutuşan davetliler salon önünde halaya başladılar. Nihayet onvoydaki öncü arabalar gelip yerlerine park ederken gelin ve damadı taşıyan Rolis Royce düğün salonunun kapısına yanaştı ve once sağdışlar indi. Eh gelenek gereği gelin de inmez damat da, gereken hediyeler verildi gelin arabasının kapısını tutanlar da memnun edildi ve içeride ard ardına yanan ışık seli içerisinde gelin ile damat alkışlar arasında ilk danslarını pistte yaptılar. Salondaki davetliler de bir sure gelin ile damada eşlik ettiler ve gelin ile damat kendileri için ayrılan yerde dinlenmeye çekilirken, tüm Keldani düğünlerimizde gördüğümüz salon çevresini el ele halay çekerek bu genç çitin onuruna halay çekmeye başladılar davetller. Gecenin ilerliyen saatlerine kadar donatılmış zengin masalarda yenildi içildi ve oynandı. Davetlileri Damat babası Bünyamin ve Annesi Bahar Yaramış ile gelinin babası İsa ve annesi Zerife Yaramış çifti karşıladıkları gibi aynı sıcaklıkla uğurladılar. Bizd egenç çiftlere ömür boyu mutluluk diliyoruz.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 5 =