PARİS’TE IRKCILIĞA VE AYRIMCILIĞA KARŞI ONUR YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

1,515
1 Kasım 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Irk’cılık karşıtı gösteride, ayrımcılığa ve polis şiddetine son verilsin çağrısı yapıldı. Onur Yürüyüşü adı verilen Gösteriye katılan göçmen dernekleri ve sol tandanslı sendikalar, İnsanların rengi, milliyeti ve dini inancı yüzünden ayrımcılığa uğramaması çağrısında bulundular. Gösteri düzenliyen kuruluşlar. banliyölerde yaşayan göçmenlerin durumunun her geçen gün Fransız toplumuyla ayrıştırılmaya çalışılan bir durumun ortaya konulmak istendiği iddiasında bulunan göstericiler, Kuzey Afrikalılar ile Romanlara yönelik her gün giderek artan aşağılamaların olağan hale geldiğini yazan pankrat taşıyan göstericiler, ayrımcılığa ve aşşağılanmaya karşı onur yürüşününü düzenlemek zorunda kaldıkları yazılı bildiri dağıtıldı.

Gösterinin Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenmiş olmasına rağmen, Filistin bayraklarının taşındığı gösteride, Filistin halkına karşı yapılan İsrail’in baskısı ve ayrımcılık kınandı. Devrimci Yahudiler olarak katılan bir grup da İsrail’in ırkçı tutumundan vazgeçmesi gerektiğini belirttiler. Başkent Paris’te 10 yıl evvel polisten kaçarken sığındıkları elektrik trafosunda yanarak ölen iki Kuzey Afrikalı genç ile olayda yaralanan Türk çocuğu Muhiddin Altun’un anısının da yaad edilidği gösteride, Fransa’nın çeşitli kentlerinde polis kurşunuyla ölen yabancıların resimlerinin ve isimlerinin yazılı olduğu pankratlar taşındı. Bu ülkede birlikte yaşamak istiyoruz diyen bir grup ise, üzerlerine giydikleri tişört ve kasketlere, Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman simge çıkartmalarıyla yürüdüler.

Fransa’da yaşayan göçmenlerin son yıllarda, kiralık ev bulmada ve iş bulmad aayrımcılığa maruz kaldığı sık sık dile getiren göstericiler, eşitlik hakkı istediler ve ırkçılık yapanın cezalandırılmasını istediler. İnsanların haysiyetiyle oynanmaması çağrısının yapıldığı gösteride, baş örtüsü takak ile takmayan arasında ayrımcılık yapılmaamsı ve baş örtüsünden dolayı da iş bulamayan kadınlar olduğunu söyleyen göstericiler, toplum içinde rengimiz ve ırkımız yüzünden dışlanıldığını dile getiren göstericiler kadın-erkek eşitliği istediler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.