PARİS’TE “KADINLIK BİZDE KALSIN ” ADLI OYUN BÜYÜK BEĞENİ ALDI.

536
5 Aralık 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ” Kadınlık Bizde Kalsın “adlı kitaptan esinlenen Özgür İnan tarafından Başkent Paris’in tarihi tiyatrosu ” Theatre Gymnase Marie-Bell ” de sahneye konulan oyun izleyiciden büyük alkış aldı.

Özgür İnan’ın yönettiği tek perdelik oyunda Adem’le Havva’dan günümüze kadın erkek sorunları mizahi bir dille sahneden, Paris’teki Amatör oyuncular tarafından usta oyuncuları aratmayacak profesyönellikte izleyiciye aktarıldı, Oyun bitiminde oyuncular ve organizasyon izleyiciler tarafından ayakta uğurlandılar.

Hepsi Paris’teki amatör Türk oyunculardan oluşan 13 kişilik oyuncu ekibin sahnelediği oyun izleyenleri kimi zaman duygusal anılar yaşattı. Kimi zaman da izleyenleri kahkahaya boğdu. Oyun bitiminde sahneye davet edilen, Paris Kültür Sanat Oluşumu’nun kurucusu Ali İnan, Esin Arabacı’nın Başkanlığını yaptığı Anadolu Gözleri Derneği ile ortaklaşa hazırladıkları oyunun tüm oyuncularının amatör oyuncular olduğunu ifade ettiği konuşmasında, ilk oyun olmasına rağmen oyuncuların mükemmel oynadıklarını söyledi.

Kadının toplumdaki yeri üzerine kurgulanan oyun, sosyal, ekonomik, bilim ve teknoloji dünyasındaki yeri, kadın-erkek arasındaki eşitlik ve eşitsizlik mizahi bir tarzda anlatıldığı, kadın niçin cinsiyet değiştirmek ister? Tarihte kadının rolü nedir? Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuşunda karısının rolü neydi? Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethetmekten vazgeçtiğinde O’nu ikna eden kadın kimdi? Kadınlar da askere alınsa neler olur? Soruları mizahi bir şekilde irdelendiğini görüyoruz oyunda.

Paris’teki ” Theatre Gymnase Marie-Bell ” sahnesinde oynanan oyunun sanat yönetmenliğini Ertoğ Topoğlu, Sahne dekoru ve kostümler Filiz Karakoç tarafından tasarlanmış. Paris Kültür Sanat ve Anadolu Gözleri derneği, tiyatro grubunda bulunan şu oyuncular rol aldılar. Didem Ö. Ades, Esin Arabacı, Mürvet Aydın, Yelda Doğan, Tuğçe Karabacak, Sevgi Karaman, Semih Kırış, Yavuz Özdemir, Hasan Selçuk, Melis Solak, Sevda Top, Doğuş Uyanıker ve Cemre Uygar rol aldılar.

Oyunu izlemeye gelen bir tiyatro sever ise oyun sonrası oyunla ilgili şunları ifade etti; Mizah yazarı Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı “Kadınlık Bizde Kalsın ” kitabından esinlenerek sahneye uyarlanan oyun muhteşemdi. Kadınların toplumu oluşturan çok değerli unsur olduğunu ” Belirten izleyici , “oyunda rol alan tüm oyuncular gösterdikleri üstün performanstan ötürü alkışlanmayı ve tebrik edilmeyi fazlasıyla hak ettiklerini “söyledi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

17 + = 26