PARİS’TE KANLI TERÖR SALDIRISI: TÜRKLER GELELİŞMELERDEN ENDİŞELİ

1,905
15 Kasım 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te meydana gelen kanlı terör saldırısı en yetkili kişi olayan nasıl gerçekleştiği anlattı. Soruşturma Savcısı François Molins: Saldırıları üç farklı ekip düzenlemiş gibi göründüğünü söyledi.Soruşturma Savcısı François Milon: Saldırılarda kullanılan Belçika plakalı aracı kiralayan bir kişi Belçika’ya girerken sınırda durduruldu. Savcıya gore, Konser salonundaki saldırganlardan biri parmak izinden tespit edildi. Çok sayıda sabıkası olan saldırgan hiç hapse girmedi. 2010’dan itibaren radikalleşmiş olduğu düşünülüyor. Soruşturma Savcısı François Molins: Konser salonundaki saldırganların, içerdeki kurbanlarına Irak ve Suriye’den bahsetmiş olduklarını ifade etti.

Savcıya göre Paris saldırılarıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcı François Molis, saldırılarda en az 129 kişi öldürüldüğini, 352 kişi yaralandığını söyledi. 99 kişinin ağır yaralığı olduğunu belirtti. Paris’teki dehşet gecesi akşam 21:00’den hemen sonra, insanlar Cuma akşamını dışarıda geçirirken başladı.Hedefler arasında barlar, restoranlar, bir konser ve bir futbol maçı vardı. Yaklaşık 1500 kişi kapasiteli Bataclan Konser Salonu saldırının en kanlı adresiydi. Konserin Tüm biletleri satılmıştı. ABD’li rock grubu Eagles of Death Metal sahnedeyken açılan ateşte en az 80 kişi öldüğünü açıklayan soruşturma savcısı François Molins, olayı IŞİD bir açıklama yayımlayarak saldırıyı üstlendiğini kaydetti.

Fransa’nın Suriye ve Irak’taki hava saldırılarına misilleme yaptıklarını açıkladı. Kanlı saldırıları gerçekleştirdikleri bilinen sekiz saldırgan öldüğünü, Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından üç günlük ulusal yas ilan edildiğini kaydetti. Ayrıca, Hollande güvenlik tehdidi seviyesini en yükseğe çıkarttı ve ülke genelinde olağanüstü hal ilan ettiğini belirtti. Kanlı olaylardan sonra, çoğu kamu binasıyla, Paris’teki Disneyland kapatıldı, spor karşılaşmaları ertelendi ve kalabalık toplantı ve gösteriler beş gün boyunca yasaklandığını duyuruldu.

Cuma akşamı meydana gelen saldırılar Fransa’nın barış döneminde karşılaştığı en büyük şiddet eylemiydi. Ülkede İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana sadece dört kez olağanüstü hal ilan edilmişti. Sonuncusu 2005’teki Banliyölerdeki sokak isyanları sırasındaydı. Gerçi o zaman olağanüstü hal durumunu fazla hissettirmemişti alınan karar. Olağanüstü hal kararı çercevesinde taşradan başkent Paris’e asker ve jandarmadan oluşan 1500 kişilik ilave güc gönderileceği açıklandı.

Başkent Paris’te yaşayan Türk esnaf saldırılar sonrası çok etkilenileceğini düşünüyorlar. Saldırı sonrası işyerlerinin kapalı olması bir çok alış veriş mağazasının kepenk açmaması, fransız toplumunnun olaylardan çok etkilendiğini ve korktuklarını söyleyen Türk esnafı haliyle kendilerinin de etkileneceğini, hatta Fransız halkı nezdinde yabancı olunması dışında müslüman bir ülkeden geldikleri için kendileri hakkında da olumsuz düşünenlerin olacağını belirttiler. Yapılan kanlı saldırıların her hangi bir millet gösetilmeden İnsanlığa karşı yapılmış olduklarını dile getirdiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.