PARİS’TE KELDANİLER 6766’NCİ YENİ YILI COŞKUYLA KUTLADILAR

2,921
3 Nisan 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te yaşayan Keldaniler Ekîto Bayramını düzenledikleri bir etkinlikle kutladı. Babil- Asuri takvimine göre yılbaşı günü olan Ekito Bayramı vesilesiyle Başkent Paris’in banliyösü Sarcelles, Viliers Le Bel ve çevresinde yaşayan Keldani Dernekleri tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Etkinliğe Mardin Belediye eşbaşkanı Februniye Akyol, Sarcelles Belediye Başkanı François Pupponi katıldı. Süryani, Keldani ve Asuri halkının Ekito Bayramı kutlama etğinliği çerçevesinde Mardin ile Sarcelles kardeş şehir olması yönünde ilk anlaşma Februniye Akyol ile François Pupponi arasında imzalandı.
Paris’te yaşayan Keldaniler Babil- Asuri takvimine göre yılbaşı günü olan 6766 Ekîto Bayramı kutlama etkinliğine, geçen yıl ve bu sene içerisinde, Paris’te, Brüksel’de, Ankara’da,İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırılarda hayatını kaybeden terör kurbanlarının anısına, yeni yıl kutlama etkinliğine gelen salonda bulunanları bir dakikalık saygı duruşuna davet ederek başladı. Saygı duruşunun ardından Fransa Ulusal Marşı (La Marseillaise) ve Keldani Milli Marşı okundu. Günün önemini belirten konuşmayı yapmak üzere Fransa Asuri-Keldani Derneği Başkanı Ziya Yakan kürsüde yerini aldı. Dernek Başkanı Yakan, salonu dolduran davetlilere etkinlik proğramını ve salonda bulunan bazı resmi konuklarının bulunduğunu açıkladı ve salondaki herkese etkinliğimize hoş geldiniz” dedi.
Paris’düzenlenen Keldaniler Ekîto Bayramı etkinliği için özel olarak davet edilen Mardin belediye eş Başkanı Februniye Akyol, Süryanice Babil-Asuri yeni yılı 6766 Ekito herkese kutlu olmasını diledi. Bulunduğumuz bölge itibariyle Süryani ve Keldaniler olarak zor günler yaşıyoruz, yaşadınız. Ama bizler orda kalmaya devam edeceğiz, kültürümüzü inançlarımızı ve varlığımızı oralarda sürdürmeye kararlıyıız, bölgeyi kasıp kavuran kanlı bir terör var. Buna ragmen bizler kararlıyız, oralarda yaşamaya, işte böyle bir zamanda öyle bir ortam da bile yeni yılımızı sizlerle birlikte Fransa’da kutluyoruz. Acılarımızı içimize bastırıp gelecek güzel günler için el ele vermek zorundayız. Bu güzel günde sizlerle Fransa’da olmaktan son derece mutluyum, dbu güzel davetiniz için teşekkür ediyorum zaten gelmesem de kalbim sizlerleydi “ diyerek konuşmasını noktaladı.
Keldani Kilisesi Din adamlarından Papaz Michael Dumand yaptığı konuşmadı, Keldani yeni yılı olan 6766 Ekito herkese kutlu olsun. Geldiğimiz topraklardan gelmiş aramızda bulunan bir Belediye başkanı hanfendi var. Kendilerine burada hoş geldiniz diyor bizleri bu güzel günde onurlandırdınız diyorum. Son zamanlarda, dünyayı saran bir terör salgını var, hergün bir yerlerde bombalar patlıyor, Paris’te Brüksel’de, Ankara’da,İstanbul’de Pakistan’da ortaya çıkıyor. Hastalık gibi gün geçtikce insanları ve insanlığı yok etmek için adeta dünyaya yayılıyor. Bunun bir an evvel devletler bir araya gelip önüne geçmesi gerekiyor. Muhterem Keldani Cemaatı, biliyorsunuz yıl içerisinde Sarcelles’deki Kilisemizden sonra ikinci kilisemizi Arnouville açtık. Şimdilik Kilise olarak yeter diyoruz. Ama en büyük eksiğimiz Keldani dili ve kültürünü çocuklara öğretmemiz için bir okul açmak ihtiyacımız var. Aramızda Siyasi ve Belediye ileri gelenleri var bizlere bu konuda yardımcı olsunlar en kısa zamanda bir okul açalım diyorum. “ ifadelerini kullanarak konuşmasını noktaladı.
Sarcelles Belediye Başkanı François Pupponi yaptığı konuşmada, Belediye Başkanlığımı yaptığım Sarcelles’de yaşıyor Keldanilerin çoğunluğu, Bundan dolayı sızlarla sık sık bir araya geliyoruz. Bugün sizinlerin Babil- Asuri takvimine göre yeni yılınız. Kutlu olsun diyorum. Sizlerin geldiğiniz bölgelerde maalesef sıkıntılar devam ediyor. Irak’tan Suriye’den yeni gelen soydaşlarınız var. Onlara da Belediye olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizler de bunu biliyorsunuz. Biraz evvel Din adamı Papaz Dumand söyledi, Kendi kültür ve dilinizi kaybetmemeniz için okul gerektiğini ifade etti, ben hazırım okul açılması için. Ayrıca bugün burada aramızda Sizlerin geldiğiniz Mardin’den bir meslek taşım bayan var. Onunla burada biraz sonra başkanlığını yürüttüğümüz iki kent kardeş şehir olması için ilk adımı atıp sizlerin huzurunda ikili bir ön anlaşma imzalayacağız. Sarcelles ve Mardin’in kardeşliğini şimdiden kutluyorum “dedi.
Sarcelles ve çevresinde uzun süredir faaliyette bulunan Keldani derneklerinin girişimiyle çalışmaları yürütülen Mardin ile Sarcelles kentlerinin kardeş şehir olması çalışmalarının sürdüğü açıklandı ve niçin Sarcelles ile Mardin ?. Mardin’de süryaniler,Keldaniler,Araplar, Kürdler, Ermeniler ve Elbette Türkler yaşıyor. Sarcelles kentine baktığımız zaman Sarcelles’in Mardin’den farkı yok. Sarcelles kendinde de yukarıda belirtilen Milletlerin hepsi yaşıyor bundan dolayı iki kentin kardeş olması, Keldani derneklerinin toplantılarında sıkca gündeme gelmiş ve yapılan değerlendirmeler sonucu iki kentin kardeş olması için çalışmalar başlatılmış olup ilk resmi anlaşma Babil- Asuri takvimine göre yılbaşı günü olan 6766 Ekîto etkinliğinin düzenlendiği yeni yıl kutlamaları çerçevesinde imzalandı.
Fransa’da yaşayan Keldaniler, Babil- Asuri takvimine göre yılbaşı günü olan 6766 Ekîto yeni yıl kutlamaları her yıl olduğu gibi Espace Venus Düğün Salonunda kalabalık bir katılımla kutlandı. Yeni yıl kutlaması için düzenlenen etkinlik, günün önemini belirten konuşmalar ve Sarcelles ile Mardin’in kardeş ön anlaşmasının imzalanmasının ardından, Keldani sanatçılar Juliana Jendo ve Farmo Markos’un söylediği türküler eşliğinde halaylar çekildi. Oyunlar oynandı, geleneksel her yıl yeni yıl hediye çekilişi için konulan en büyük hediye Sıfır Renualut Clio 4 model araba şanslı talihlisini gecenin sonuna kadar salonda bekledi. Geleneksel lotarya çekilişi yapıldı ve şans eseri araba geçen yıl kı aynı talihliye çıkması salonda bulunanları adeta şoke etti. Ama şanslı olmanın başka bir şey olduğu sözleri arasında güle güle kullansın diyenler çoğnluktaydı salondaki davetliler arasından.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.