PARİS’TE KÜÇÜK İSTANBUL BAYRAMI ETKİNLİĞİ 7.NCİ KEZ KUTLANDI

1,234
29 Mayıs 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te Türk iş yerlerinin yoğun olarak bulunduğu “Faubourg St.Denis” sokağında “la petite Istanbul en fete” (küçük İstanbul bayramı) etkinliği düzenlendi. Türk göçmen derneği L’ACORT ve Paris’in 10 bölge belediyesi tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan müzik grupları, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve Fransızca şarkılar seslendirdi, Afrikalı dans grubunun şovu renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe katılanlar, çevredeki insanları ve izlemeye gelenlere eğnelceli bir zaman geçirmelerini sağlamak için büyük gayret sarfediyorlar.
Türk mutfağı tanıtılırken, açılan stantlarda yeni çıkan Türkçe kitaplar ve Türkiye ilgi ilgili Fransızca kitaplar sergilendi. Faubourg St.Denis, Türk işverenlere ait lokanta, kasap, gıda pazarı, berber, kuyumcu ve butikleriyle Paris’in en renkli bölgeleri arasında yer alıyor. küçük İstanbul bayramı etkinliğinin müdavimleri arasında yer alan ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Türkan hanım etkinlikle ilgili düşüncelerini şu şekilde ifade etti. “ Genellikle her yıl Mayıs ayının sonuna doğru, bu bölgede faaliyet gösteren esnaflar ve oturanların katılımıyla bu etkinlik düzenleniyor. Bu geleneği sürdürmek güzel bir şey insanlar din,dil,milliyet gözetmeksizin hepsi bir arada kendi kültürlerini tanıtmak imkanı bulduğunu “söyledi.
Paris’in Türk mahellesi olarak bilinen 10.ncu bölgesinde 7 yıl evvel “Küçük İstanbul Bayramı “ etkinliğini başlatan Acort derneğinin kurucularından olan Ümit Metin “ Bu etkinliği yaparken amacımız İnsanların bir araya gelip, bir arada buluşturan farklılıkların birarada bulunmasını sağlayan bir mekan ve yer olmak çok kültürlülüğü benimsemek, Paris’in bu bölgesinde 70 yakın farklı milletten insanın bulunmasından kaynaklanan bu farklılğının bir arada yaşanması ve bu farklılığın bir zenginlik olduğunu vurguluyarak İnsanların kültürel alış-verişte bulunmasını sağlayan bir faaliyet olduğunu ifade etti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.