PARİS’TE MİCHAEL DUMAND AİLESİ YENİ YILI EVLERİNDE BÖYLE KARŞILADI

256
1 Ocak 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

PARİSLİLER YENİ YILI EVLERİNDE BÖYLE KARŞILADI

Fransa’da buruk yeni yıl kutlaması. Halkın çoğunluğu yaşanan sağlık krizi nedeniyle yeni yılı geçen yıllara göre biraz buruk karşıladı.

Fransa’da hükümetin Covid-19 salgını tedbirleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamalar sonucu Fransızların çoğunluğu yeni yıla aile ortamında evlerinde girdiler. Hükümet yaptığı açıklamada, Başta Eyfel kulesi çevresi ile Champs-elysee caddesi ve Seine nehri kenarı halka kapatıldı. Yılbaşı akşamı saat 18 H itibariyle alkol satışı ve sokaklarda içilmesi yasak. yasağı ihlal edenlere 135 euro para cezası kesileceği duyurulmuştu.

Geçen yıllarda, başkent Paris’in dünyaca ünlü caddesi Champs-Elysee’de binlerce kişi bir araya gelip şampanya içip yeni yıla girerken, bu sene, yeni yıl kutlamaları çerçevesinde, hükümet havai fişek atışlarını ve sokakta kutlamaları yasakladı.

başkent Paris’liler, ünlü mağazaların vitrinlerine bakarak vakit geçirip, saatler ilerleyince akşam üzeri evin yolunu tuttular. Bazı cadde ve sokaklar terkedilmiş kent görünümü verdi. Yine bazı restaurant ve cafeler ekren kapatırken, açık olan yerlerin de boş olduğu gözlendi. Yeni yılı evinde kutlayanlardan biri de Paris’teki Keldani Camiası din adamı Pere Michael Dumand ve ailesi oldu.

Geçen yıllarda yılbaşı kutlaması için geniş salon kiralayıp kalabalık bir ortamda yeni yılı karşılayan Dumand Ailesi bu yıl virüs salgını dolayısıyla yeni yıla merhaba dediler. Pere Michael Dumand, Yeni yılı çocuklarım ve torunlarımla hep bir arada kutlamayı uygun bulduk. Dedi ve Yeni yılda herkese sağlık mutluluk ve dünyada barış gelsin huzur olsun savaşlar son bulsun yeni yıl dileğim budur şeklinde konuştu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.