PARİS’TE PROF.DR. MEHMET ÖMÜR’ÜN KAPADOKYA FOTOĞRAF SERĞİSİ

449
1 Ekim 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris, ülkede yaşayan yabancıların kültürlerini tanıtmak amacıyla kurdukları enstitü ve dernek ve benzeri sosyal kurumların sayısının her geçen gün en fazla yükseldiği Avrupa başkentlerin ilk sırasında bulunuyor Paris.Sosyal ve kültürel amaçlı kurulan kuruluşların büyük çoğunluğu Fransa devleti tarafından desteklenen yarı resmi nitelikli kültür ve sanat merkezleri olduğu gibi, Paris Anadolu Kültür Merkezi gibi bağımsız kurumlar da bulunuyor.

Bu tür kuruluşlar sayesinde Parisli sanatseverler farklı kültürleri tanıma imkanı buluyor. Sergiler, konserler, konferanslar, film gösterileri gibi çeşitli Sosyal ve Kültürel etkinlikler sunan bu kuruluşlar 2002 yılından bu yana Fransa’ya geldikleri kendi ülkelerinin kültürlerini gerek Fransız toplumuna gerek ise Fransa’daki diğer yabancılara tanıtıyorlar.

Dr.Fıtrat Demir Onger’in kurucusu ve Başkanlığını yürüttüğü Paris Anadolu Kültür Merkezi, bu seneki yabancı kültürler haftası etkinlikleri çerçevesinde çalışmalarını uzun yıllar bir tıp doktoru olarak sürdürmüş olan, Kulak-Burun-Boğaz Uzmanı Prof.Dr Şükrü Mehmet Ömür, mesleğinin dışında farklı bir uğraşı alanında kendisine yer edinmiş durumda.

Gençil ve öğrencilik yıllarında Turizm rehberliği yaparken, fotoğraf sanatına duyduğu ilgiyi zamanla amatörlükten profesyonelliğe taşımış. Kapadokya üzerine yaptığı fotoğraf çalışmalarını geniş kapsamlı bir albüm olarak yayımlayan Prof.Dr. Ömür,Tıp ve Turizm üzerine yazmış olduğu kitapları da bulunuyor.

Günlük yaşam alanına dijital sistem girince, bu alanda da fotoğraf çalışmalarını cep telefonu üzerinden değişik teknikler kullanarak sürdürüyor. Yaşantısını Paris’te sürdüren Prof.Dr. Şükrü Mehmet Ömür, yabancı kültürler haftası etkinlikleri çerçevesinde Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde « Kapadokya « fotoğraf sergisi için sanatçıya ve Parisli sanatseverlere kapısını 29 Eylül 2022 Perşembe günü akşamı Fotoğraf sergisinin açılışına kalabalık bir sanat sever grubunun hazır bulunduğu açılış konuşmasını Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger ile Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner yaptı.

Büyük bir şanssızlık sonucu sanatçı Prof.Dr.Şükrü Mehmet Ömür, geçirdiği apandist ameliyatı dolayısıyla açılışta bulunamadı. Sanatçının yerine eşi Emel Ömür hazır bulundu. Tedavi gördüğü hastaneden açılış için gönderdiği mesajı Dr. Onger, açılışa katılan sanat severlere okudu. « Üzgünüm açılış için gelemedim. Fevkalade arzu etmeme rağmen, sağlık söz konusu olunca yapacak bir şey kalmıyor. Sergi ile ilgili olarak kısaca şunu söylemek isterim. Bakışımın özelliği, ne yaşayanı (insan, hayvan vb.) ne de insanı temsil edeni (kaya kiliselerindeki freskler vb.) Sadece doğanın güzelliğini vurgulamak istedim. 15 yıl boyunca bu bölgeyi fotoğrafladım. Doğayı tercih ettim ve bir kitaba konu olan fotoğraflarım doğaya bir övgü olsun istedim “.

Kapadokya Fotoğraf sergisinin açılışına Parisli sanat severlerin yanı sıra, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Paris Kültür ve Tanıtma Müşavir Yardımcısı Fatoş Özsoy, açılışta hazır bulundular. 29 Eylül – 23 Ekim 2022 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, daha evvel İstanbul, Paris, Montluçon, Bodrum, Floransa, Cannes, Indianapolis USA, Cagliari, Porto gibi farklı şehirlerde 20’den fazla sergide yer aldı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

7 + 1 =