PARİS’TE ŞANLIURFALI MEHMET KARADENİZ İÇİN ADALET İSTEME GÖSTERİSİ

455
25 Nisan 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Urfalı Mehmet Karadeniz İçin Adalet İstiyoruz Gösterisi. Paris’te Urfalı Mehmet Karadeniz için Toplanan yakınları ve arkadaşları “Mehmet İçin Adalet İstiyoruz ” Sloganı altında gösteri düzenlediler. 2015 yılı Aralık ayında Sirlankalı bir göçmene ait Bakkal dükkanı kundaklanmış, bakkal ve yanında çalışanı kundaklama sonucu yanarak ağır yaralanmışlardı. Çıkan yangından bir ay sonra market çalışanı hayatını kaybetmişti.

Kundaklama olayına karıştığı söylenen 4 kişi 17, 21, 22 ve 33 yaşındaki dört kişi marketi kundaklamakla suçlanıyordu. Mağazanın kamera kaydında kundakçıların gece saat 22,45 dolayında markete girip, kasa başındaki görevlinin gözüne gözyaşartıcı gaz sıkıp ve daha sonra içeriye yanlarında getirdikleri benzini dökerek marketi ateşe verdikleri kamera kayıtlarında anlaşıldı. İçerde bulunan çalışan, market sahibinin eşi ve çocuğuyla bir müşteri yangından korunmak için merketin arka kısmında bir yere sığındıkları açıklandı.

Marketi kundaklayanlardan birisi, gözyaşları arasında verdiği ifadesinde yapılanlardan utandığını, yaptığımız şeyin affedilmez. Ama kimseyi öldürmek istememiştik, kendimi kurbanların yerine koyuyorum ve affedilmez bir şey bu, burda olmaktan ise ölmeyi tercih ederdim şeklinde ifade verdiği kaydedildi. Mahkeme, kundakçılardan ikisinin de “üç yıl, beş ay ve iki gün tutuklu kaldıkları, Benzin aldıkları istasyonun çevresindeki kameralardan bu kişiler olduğu tesbit edilmiş.

Urfalı Mehmet Karadeniz’in olayla ilgisi, soruşturma sırasında ismi geçiyor. Bir grup genç markete gelip içerden alkol alıp parasını ödemeden dışarı çıkmak istemeleri üzerine, marketin üst katında oturan 3 çocuk babası Urfalı Mehmet Karadeniz’den yardım istemiş market sahibi. Olaya müdahale ettiği sırada Mehmet Karedeniz, annesi de üst kattan olay yerine inmiş ve alkol çalan gençlerden birisi Urfalı Mehmet’in annesini de yanlarında getirdikleri balta ile yaralamışlar. Bu olayın ardından 7 ay geçtikten sonra, market kundaklanmış ve çalışan ile market sahibi ağır yaralanmış. Olay sonrası market sahibi çeteden korktuğu için şikayette bulunmamış.

Marketi kundaklayanlar yakalandıklarında verdikleri ifadelerinde, Marketin yakılmasını üst katta oturan Urfalı Mehmet Karadeniz’in yönlendirmesi üzerine kundakladıklarını söylemeleri üzerine mahkeme tarafından tutuklanan Mehmet Karadeniz. Dokuz ay tutuklu kaldıktan sonra Bobgny mahkemesi tarafından bir başka sanıkla birlikte serbest bırakılmış. Aradan geçen kısa bir süre sonra, serbest kalan diğer kişi arabasının içinde silahla başından vurulmuş ve ölmüş olarak bulunmuş.

Kundaklama davası, bobgny mahkemesinden alınmış ve bir başka banliyö olan Melun mahkemesi davaya bakmış. İçerdeki tutuklulardan birisi, içimizde bir de Türk vardı şeklinde verdiği ifade üzerine Urfalı Mehmet Karadeniz 17 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmış. Ailesi ve Mehmet’i tanıyanlar, dosyası boş, görünen bir suçu yok diyorlar ve bir kaç kezdir, başkent Paris’in Republique Meydanı’nda Mehmet Karadeniz için Adalet istiyoruz gösterisi düzenliyorlar. Kız kardeşi Tülay Karadeniz, kardeşinin suçsuz yere tutulduğunu, bir mahkeme serbest bırakıyor diğeri bir süre sonra tutukluyor. biz bir şey istemiyoruz adalet istiyoruz. Kardeşimin dosyası açılsın yeniden incelenmesini istiyoruz. Bu yapılana kadar biz aile yakınları ve sever arkadaşları eylemimizi sürdüreceğiz dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 55 = 61