PARİS’TE TÜRK HATTATLAR İSLAM SANATI ÜZERİNE HAT SERGİSİ AÇTI

1,308
19 Aralık 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te, hattat Seyit Ahmet Bursalı ve Mustafa Cemil Efe’nin İslam Hat Sanat eserlerin yer aldığı “İkra” adlı İslam Hat Sanatı sergisi açıldı. Başkent Paris’teki Galerie Joseph Bachaumont sergi salonunda açılan sergi 24 Aralık 2017 tarihine kadar açık kalacak.İslam Hat Sanatı Sergisinde eserleri yer alan hattat Mustafa Cemil Efe, Paris’te açılan İslam hat sanatı sergiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Paris’te ilk sergimiz. Daha önce burda planlanmış bir sergimiz vardı. Bazı olaylardan dolayı iptal edilmişti. Ama altı ay sonra tekrar sergiyi açtık. Dünyanın çeşitli ülkelerinde sergiler açıyoruz hat sanatına dair. Sanıyorum 28 ülkede sergilerimiz oldu. Ama Paris’te ilk defa sergi açıyoruz. Paris, sanat tarihinde çok önemli bir yer tutuyor ve Paris’te klasik İslam tarihlerine dair daha evvel bir kere sergi olmuş, o da 20 yıl önce. Şimdi 20 yıl sonra tekrar bu hat sergisinin açılması ve bunu bizim eserlerimizle olması bizim için bir mutluluk açıkçası, burada olmaktan mutluyuz. Paris’te olmaktan mutluyuz ve sanat severleri bekliyoruz”.

Hattat Efe, 2018’de açmak için planlanan yaklaşık 8 tane sergilerinin olduğunu, bunlardan 2 tanesi yurtdışında olacağını ifade ederek, “Daha önce Vatikan’da bir sergi açmıştık ve yine Vatikan’da bir sergi açma planımız var. Çok büyük bir ihtimalle 2018 Mayıs ayında olacak. Türkiye içerisinde bir çok sergimiz var ama yurtdışında Sırbistan’da da bir sergimiz var geri kalak 6 tane sergi yurt içinde bunlardan dört tanesi kişisel sergi, kalan dört tanesi de karma sergi olacak. 2019’a sarkan planlar da var. Bu planlardan da yani tam netleştiği zaman söyleyebileceğimiz şeyler. Fakat işte performans dediğimiz birkaç eserden oluşan ama böyle seyirciyi içerisine alan eserler de olacak çok ilginç eserler ama yine klasik İslam sanatlarını içeren eserler yurtdışında sergilemeye devam edeceğiz planımız öyle” dedi.

Sergininin açılışına katılanlar arasında Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Erdem Başçı ve eşi, Türkiye’nin, Paris Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Erdem Tuncel, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve Eşi Ömür Damla Tantekin, Paris Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Müge Ilıcak Varol, Paris Türk Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytunç ve Parisli sanat severler hazır bulundu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 46 = 47