PARİS’TE TÜRK SANATÇILARIN ESERLERİ MOBİL SANAT SERGİSİNDE

725
8 Kasım 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Sanat sanatçının yaratıcılığından ortaya çıkmış yenilik, bu yeniliği gelişen teknolojiye uyarlanınca ortaya yeni bir sanat eseri çıkıyor. Mobil Sanat da bunlardan biri, bir kaç yıl evvel Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan bu akım zamanla Avrupa’ya ve Avrupa’dan da Türkiye’ye sıçramış durumda. Mobil sanat olarak ilk sergisini açmış olan Mehmet Ömür ile Mehmet Duyulmuş, aynı serginin bir benzerini Paris’teki küçük galeride açtılar.

Mobil akıllı telefonlarla çekilen çicek fotoğrafları, yine mobil telefon üzerinde aplikasyon çalışmasıyla farklı şekle dönüştürülebiliyor. Akıllı telefonlar sayesinde bazı sanatçıların alışkanlıklarını kökten değiştirip mobil sanatı ortaya çıkardığına tanık oluyoruz. Akıllı telefonlar sayesinde sanat tarihinde yeni bir sayfa açılmak açılmış durumda. Eserler üzerinde çalışmak için fırça, palet ve tuval gerekmiyor.

Elinizdeki akıllı cep telefonunun ekranında istediğiniz şekilde işlem yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda yarattığınız eseri telefon ekranında izleyebiliyorsunuz. Herhangi bir araç gibi, akıllı telefon da yaratıcılara sanatçılara oynama ve deneme imkânı tanıyor. Paris’teki küçük galeride açılan çicek fotoğraflarını, yağlı boya resim çalışmasına benzer şekle dönüştürülmüş haliyle izleyebiliyorsunuz. Mehmet Ömür, Mehmet Duyulmuş’un eserlerinin yanı sıra, Emel Ömür’ün seramik üzerine çalışmaları da sergileniyor. 4-10 Kasım 2019 tarihleri arasında sergi gezilebiliyor.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

63 + = 73