PARİS’TE TÜRKÇE TİYATRO PATUTİ GRUBU “DOKTORUM TÜRK’Ü “ OYNADI

1,919
19 Mart 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te tiyatro sever sanat sevdalısı Gülçin Kaya Rocheman tarafından kurulan 2010 yılında ona destek olan bir grup genç tiyatro severin gayretleriyle bu günlere gelen Patuti oyunları Türkçe oynayan amatör genç tiyatro grubu kısa sürede oynadıkları bir birinden ilginç ve yerine göre drama ve güldürü nitelikli oyunlarıyla tiyatro alanında amatör de olsak bizde varız dediler ve kendilerini kabul ettirdiler.

Bugüne kadar kendilerinin yazıp yönettikleri Mükemmel Sevgili, Nöbet Değişimi, Bahtsız Masa, Hırsız, Sanal Hayat, Doktorum Türk ve Hayatımız Dizi oyunları ile pek çok kere izleyici karşısına çıktılar. Her ne kadar amatör olduklarını her fırsatta dile getirseler de oynadıkları oyunlarla izleyicinin büyük beğenisini kazandılar. Sezgin Ateş’in yazdığı “ Doktorum Türk “ adlı oyunu oynayan PATUTİ oyuncuları izleyiciler tarafından ayakta alkışlandılar. Türkiye’nin Paris Başkonsolusu İhsan Emre Kadıoğlu, Oyunu izleyenler arasında bulunuyordu.

Fransa’da yaşayan Türklerin yaşantılarını senaryolaştıran PATUTİ grubunun senaryo yazarı oyuncusu Sezgin Ateş, Fransa’daki Türk toplumunun yaşantısını çok iyi gözlemlemiş ki “Doktorum Türk “gibi güldüren ve güldürürken düşündüren güzel ve ilginç bir senaryoya imza atmış. Fransa’da bir Türk doktor olmak gurur vericiydi. Fakat bunun beraberinde getirdiği sorunlardan tam kurtuldum artık dediğinde hayatına ve mesleğine yeni bir sayfa açmaya başlayacağı gün başına gelecekleri nereden bilebilirdi ki?. Kulak Burun Boğaz uzmanı olan doktor, dişi ağrıyan, astımı bulunan, istemediği bebeği için kürtaj düşünen hatta çalıştığı iş yerinden izin koparmak için sahte rapor yazmasını isteyen müşterilerin istilasına uğraması, tek suçunun Türk olması ve Türkçe konuşmasından dolayı mesleğini yapamaz hale gelen bir doktorun meslek yaşantısını gözler önüne seren bir oyun.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 4 =