PARİS’TE WİLLİAM & BRENDA ÇİFTİ KELDANİ GELENEĞİNE GÖRE EVLENDİLER

1,901
14 Mart 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan,Türkiye’deki bir çok ünlü giyim markalarının temsilcisi “ Jacques Butik “ sahibi Jacques Olivier, oğlu William Olivier, şık dekor ve ışık seliyle donatılan 2000 kişi kapasiteli Paris’in prestijli düğün salonu Espace Venise’te muhteşem bir düğünle evlendi. Jacques ve Lina Olivier çifti, Keldani geleneklerine göre düğün günü sabahı aile yakınlarına evlerinde, davul-zurna eşliğinde sabah kahvaltısı verdi. Kahvaltıya katılan kalabalık, yine Keldani gelenekleri çerçevesinde kahvaltılarını yaparken, evin önünde davul-zurna eşliğinde Cadde boyunca el ele tutuşarak halay çekip oynayarak eğlendiler.
Damat ve arkadaşlarının coşkulu oyunları sonu hazırlanan arabalara binip, gelini almak üzere yola koyuldular. Süslenmiş gelin arabası ile davetlilerin araçlarından oluşan düğün alayı konvoyu, araçlarda çalınan müzik ve oyun havalarıyla, gelinin evinin önünde konuşlandı. Gelinin anne ve babası Badre ve Nissan Emlek çifti düğün alayını kapıda karşıladılar. Burada da davul-zurna çalıp söyledikleri yöresel oyun havalarıyla gelin almaya gelen kalabalığı coşturdu. Damat William, gelin arabasının üzerinde kendine özgü figürleriyle oyununu oynarken, evin penceresinde görünen şık ve zarif beyaz gelinliğiyle Badre Emlek, müstakbel eşi William Olivier’e pencerede aynı figürlerle karşılık verip oynuyordu.
Gelin evi olarak, damat tarafının önde gelen misafirleri içerde çay,kahve ikramıyla ağırlanırken, dışarıda gelin alayı konvoyuyla gelenler davul-zurna eşliğinde halay çekip oyunlarını oynamayı sürdürdüler. Dışarıda heyacanlı bekleyiş, damat William, kolunda müstakbel eşi Brenda ile gelin arabasına alkışlar arasında binmesiyle gelin alayı dini nikah töreni için Keldani Kilisesi Saint-Jean Apotre için yola koyuldular. Dini nikaha katılmak üzere gelen davetliler yerlerini almış gelin ile damat beklenirken, damat Wililam annesi Lina’nın kolunda davetlilerin arasından geçerek tören alanının başında müstakbel eşi Brenda’yı bekledi. Gelin Brenda ise babası Nissan’ın kolunda Kiliseye girdi ve tören alanı başında bekleyen müstakbel eşi damat William tarafından karşılandı.
Genç çiftler, Gelin,damat ve geleneklere göre sağdıçlar da tören alanında yerlerini almaları üzerine, dini nikahı kıyacak olan Keldani din adamı Papaz Michael Dumand, dini vecibeler çercevesinde Jacques-Lina Olivier çiftinin oğulları William ile Nissan-Badre Emlek çiftinin kızları Brenda’nın dini nikahını kıymak üzere, gereken dini işlemleri sırasıyla yerine getirip duasını okuyup genç çifti kutsadı. Kilise korosu William-Brenda çifti için ilahiler söylediler. Genç çift ömür boyu bir mutluluk için Papaz Michael Dumand’ın huzurunda nikah defterini alkışlar arasında imzaladılar. Nikah töreninin son bulmasının üzerine geleneksel olarak gelin ve damat ile yakınları hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Sabah başlayıp gece yarısına kadar sürecek olan William ile Brenda Olivier çiftinin düğününü için davetliler kiliseden çıkıp Espace Venise düğün salonunun yoluna koyuldular. 2000 kişi için hazırlanan salonda masalar davetliler için çeşitli yiyecek mezeler ve içeceklerle donatılmış şekilde hazır hale getirilmiş. Sahnede Keldani sanatçı Yakup Adikti ile William,Brenda çiftinin düğünü için özel olarak İsveç’ten gelen Keldani asıllı Iraklı Johnny Jalil , davetlileri eğlendirmek için bir birinden güzel ve anlamlı şarkıları, türküleri çalıp söylediler.
Gelin ile damat salona girişlerinde özel ışık gösterisi içerisinde başlarına serpilen konfetilerle karşılandılar . Davetliler gece boyunca düğün süresince pisti boş bırakmayıp kendilerine has oyunlarını oynayıp halay çektiler. Yöresel kıyafetleriyle, “ bizler özel günlerimizde geleneklerimizi “ yaşatırız dercesine, kadın erkek Keldanilere özgü yerel yöresel kıyafetler giyip yöresel oyunlar oynadılar. Düğünün sonlarına doğru, gelin ile damat alkışlar arasında düğün pastalarını kestiler gelecekteki mutluluklarını şampanya patlatıp davetlilere ikram ederek kutladılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.