PARİS’TEKİ BEYAZ RUSYA DEVLET BAŞKANI KARŞITLARI GÖSTERİ YAPTI

454
8 Şubat 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko muhalifleri Paris’de protesto gösterisi düzenlediler. Paris’te yaşayan Beyaz Rusya vatandaşları her hafta sonu Paris ana kent belediyesi önünde, Beyaz Rusya’da, 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko hileyle kazandığı iddiasıyla protesto ediyorlar.

Paris’te Beyaz Rusya muhalefetin lideri Tikhanovskaya’nın seçimleri kazanmış olmasına rağmen, Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun yüzde 80 oranında oy aldığını gösteren düzmece sonuçlarla kendini yeniden başkan seçtirdiği iddia eden Paris’teki Beyaz Rusya vatandaşları, barışçıl bir şekilde yönetimin Tikhanovskaya’ya devredilmesi çağrısında bulundular.

26 yıldır Belarus’un başında olan mevcut Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya Paris’teki muhalifler “Artık git” sloganı ile her hafta sonu Paris belediyesi önündeki meydanda çağrı yapıyorlar. Devlet Başkanı Lukaşenko’nun kendine muhalif olanlardan çok kişiyi tutuklattığını belirten göstericiler. Biz her hafta burdayız, yağmurda yağsa eksi 2 derece soğuk da olsa bebeklerimizle çocuklarımızla burdayız. Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun hileyle o koltuğu oturduğunu burdan herkese anlatacağız ‘diyorlar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 2 =