PARİS’TEKİ KELDANİ KİLİSESİ SAİNT-JEAN APOTRE’DE PASKALYA AYİNİ

2,217
15 Nisan 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Hristiyanlarca Hz. İsa’nın diriliş anlamına gelen ”Paskalya” bayramı Paris’teki Keldani Katolik Saint-Jean Apotre Kilisesi’nde düzenlenen akşamın ilk ayine yaklaşık 1400 kişi katıldı. Kilisenin rahibi Michael Dumand tarafından yönetilen ayinin ilk bölümü kilise içinde yapıldı. Burada ellerinde yaktıkları mum ve tütsülerle dua ettiler. Paris’in banliyösü Arnouville’deki Saint-Jean Apotre Kilisesi tıka basa dolduran Keldaniler, Hazreti İsa’nın göğe yükselişinin müjdesini almak için kalabalık geldikleri kiliseye sığmamış, Kilise girişindeki kapıdan dışarıya taşmış koridorları da duldurdular.
Paris’teki Keldani Camiasının Ruhani Din adamı Michael Dumand, kutsal gecede, başta kendi gelmiş oldukları bölge, Türkiye,Irak,Suriye gibi ülkelerdeki terör ve savaşların bir an evvel bitmesi dileğinde bulundu. Tüm dünyada barış ve huzur içinde kardeşe yaşamak için tüm olumsuzlukların sona ermesi için dua etti.
Hristiyan alemi için en büyük dini bayramlardan birisi. ‘Paskalya bayramı’, Hristiyan dünyasının çoğunluğu Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği gün olarak tanımladığı ve her nekadar bayram olarak kutlanılsa da, işin özü “ Hristiyan dünyası için yas günüdür. Aynı zamanda Hz. İsa’nın Allah’ın yanına çekilmesi nedeniyle kutlandığı gündür.
Hristiyanlar, yas tuttuklarını göstermek amacıyla kırmızı et yememe, eğlenmeme, alkol kullanmama gibi kendilerine keyif verecek şeylerde uzak duruyorlar. Bu yas cumartesini pazara bağlayan geceye kadar sürüyor. Yasın bittiği vakit olan gece yarısında Hristiyanlar kiliselere giderek, Hz. İsa’nın yeniden dirilişi adına mum yakıyor, dua ederler.
Paskalya ise Hz. İsa’nın Mesih olarak yeryüzüne yükselmesini temsil ediyor, Paskalya ile birlikte iki günlük yasın ardından Hristiyanlar Hz. İsa peygamberin yeniden doğumunu kutluyor. Tüm Hristiyan alemi Paskalya’yı yukarıda anlatıldığı şekilde kutlamıyor. Bazı mezheplerde Şiilerin Kerbela yıldönümünü anlamaları gibi kendilerine şiddet uygulayarak yad ettikleri de vaki. Ancak genel kutlama Batı kültüründe bugün anıldığı şekli ile yapılıyor.
Paskalya tavşanı ile paskalya yumurtası ise yasın bittiğine delil olarak tanımlanıyor. Bilindiği üzere Paskalya Tavşanı çocuklara yumurta getirdiği hikayesi nedeni ile bu ismi vermiş durumda. Hrıstiyanların çoğu için çocuklarına anlattıkları şekliyle böyle. Paskalya yumurtası iki gün tutulan yas nedeni ile yapılan perhizin bittiğini müjdeliyor.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 17 = 21