PSİKİATRİST DR. FULYA ÖZGÜN ROUBEY’DEN ” PSY-ART “ ÜZERİNE SEMİNER

1,380
23 Kasım 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Başkent Paris’te hafta sonu ilginç bir Seminer vardı. Paris Komünoterapi Enstitüsü Derneği Başkanı Psikiatrist Dr. Fulya Özgün Roubey’in Azerbaycan Kültür Merkezi’nde düzenlediği bu anlamlı Seminerde, Tıp ile Sanatın birbirine olan bağlarının Psikiyatri gözüyle bir nevi ortaya koyulduğuna şahit olduk.
Obezite cerrahisinde önemli bir isim olan ve yönetici konumunda bulunan, Prof Jean Luc Bouillot, Tıp da gelişen yenilikler ve estetik üzerine slayt gösterimiyle ilgi çekici ve yıldan yıla kaydedilen aşamaları ekrana yansıttı ve bu yenilikler üzerine, geçmişte günümüze gelişen çalışmalar üzerine bilgi verdi.
Mimar Can Onaner, İtalyan Mimar Aldo Rossi nin çalışmalarını psikolojik ve mimari anlamda incelediği kitabından, beden, hastalık ve mimarinin ilişkisini anlattı . Aynı şekilde diğer konuşmacı gibi Onaner de Slayt gösterimiyle geçmişten günümüze yenilikler ve değişimin bir benzerinin kent gelişimindeki mimari de olduğuna dikkat çekti.
Seminerin konuşmacıları arasında yer alan Ressam Sophie Sainrapt insan bedeninin ve estetik algısının kalıplar içerisinde olmaması konusunun altını çizerek, 2010-2013 yılları arasında yapmış olduğu dünya kadınları isimli çalışmasını anlattı ve her kültürün insanının bedensel ifadesinin ayrı olduğunu, bunun da büyük bir zenginlik olarak yaşanması gerektiğinin altını çizen Ressam Sainrapt kendi eserlerini slayt gösterimiyle paylaştı.
Seminerin açış konuşmasını yapıp, sözü konuşmacılara bırakan Seminerin düzenleyicisi Psikiatrist Dr. Fulya Özgün Roubey, kendi uzmanlık alanına giren, Tıp, Sanat ve Mimarinin insan ve insan bedeni üzerindeki etkilerini Slayt gösterimiyle özetledi.
Azerbaycan Kültür Merkezi’nde Psikiatrist Dr. Fulya Özgün Roubey tarafından düzenlenen seminerin ardından, ruh sağlığı ve sanat bağlamında Geleneksel Türk Müziği konseri vardı. Gitarist Thomas Bernardini’nin icra ettiği Orta Anadolu türküsü olan “Elmalıdan çıktım yayan” türküsüne Lisa Bernardini sesiyle eşlik etti.
Daha sonra Müzisyen Bernardini ikilisi Muğla yöresinden Bodrum türküsü Çökertme’yi birlikte okudular.
Konserin ikinci bölümünde, Horizon müzik grubu H.İlkay Yılmaz Muraine Flut,Barış Oktay Gitar eşliğinde, sırasıyla, Sivas türküsü, Uzun ince bir yoldayım. Erzurum türküsü, Erzurum çarşı pazar. Muş türküsü, Havada Bulut yok Kahramanmaraş türküsü, Çamdan Sakız Akıyor. Kerkük türküsü,Altın Hızma. Ve aşşağıdaki Azeri türküleri, Dut ağacı boyunca, Gaş Gabağın Yerle Gedir,Nazende Sevgilim, Yalgızam Yalgız ve Laçin türküsünü seslendirdiler.
Semineri izleyenler arasında, Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı ve eşi, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış tantekin ve eşi Damla Ömür Tantekin, Konsolos Şadiye Sezer, Sainte anne hastanesinden psikiyatrist ve psikologlar, MGEN (mutuelle generale education national) hastanesi yöneticileri ile bazı doktorlar, Ambroise Paré hastanesinden birçok değişik branştan doctor, akademisyen ve sanatçılar katıldı.
Konser sonrası, katılımcılar için bir resepsiyon hazırlandı ve Türk mutfağının nefis meze ve zeytinyağlı yiyecekleri Komünoterapi enstitüsünün üyelerinden hemşire Derya Çahanın zevkli ve titiz organizasyonuyla katılımcılara ikram edildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 30 = 36