RAMİZ ABUTALİBOV’UN ” MEŞALEYİ SÖNDÜRMEYELİM ” KİTABI PARİS’TE TANITILDI

623
15 Nisan 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’teki Azerbaycan Kültür Merkezi’nde Diplomat ve Sovyet Halk Kültürü Tarih Uzmanı merhum Ramiz Abutalipov’un « Meşaleyi Söndürmemek « adlı kitabı tanıtıldı. Abutalipov’un kaleme aldığı bu kitap, 1920-1940 Azerbaycan göçünün siyasi tarihine ve Azerbaycan’ın ve tüm Kafkasya’nın yeniden bağımsızlığa kavuşması için verilen bağımsızlık mücadelesini yaşamış ve yaşanılanları görmüş bir diplomatın geleceğe iz bırakan notlarını kitaplaştırmasıdır.

Ramiz Abutalipov’un Özellikle, Azerbaycan’ın yeniden bağımsızlığına kavuşmasına ilgi gösteren Avrupa devletlerinin resmi ve gayri resmi temsilcileri ile sürgündeki Azerbaycan siyasi partilerinin ve kuruluşlarının liderleri arasındaki ilişkilerin derinlemesine analizini yaptığını belirten Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Rahman Mustafayev , kitabın yazarı Abutalipov’un diplomak kişiliği üzerine ve çalışmalarına yönelik yaptığı konuşmada, meslektaşından sitayişle bahsetti.

Azerbaycan’ın Gence kentinde 1937 yılında dünyaya gelen ve içinde bulunduğumuz yıl 2022’de hayata gözlerini yuman Ramiz Abutalibov, 1972’den 1979’a ve 1985’ten 1992’ye kadar Paris’te Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Sekreterliği’nde (UNESCO) çalıştı. 1993-2004 yılları arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı misyonlarından sorumlu Büyükelçi ve UNESCO Azerbaycan Milli Komisyonu Genel Sekreteri görevini yürüttü. Abutalibov, Azerbaycan göçü üzerine on iki yayımlanmış eseri bulunmaktadır.

Abutalibov’un Hemispheres Editions yayınevi tarafından yayımlanmış olan son eserinin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte, Piyano ve flut konseri ile ayrıca davul zurna eşliğinde kafkasya oyun havaları seslendirildi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

6 + = 11