RESSAM UTKU VARLIK 125’NCİ KİŞİSEL RESİM SERGİSİNİ PARİS’TE AÇTI

753
19 Mart 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Ressam Utku Varlık, sergiler düzenlemeye başladığı yıllardan bu güne, Türkiye’de ve Avrupa’da sanat hayatına yön veren durakları, tanık olduğu ve yakaladığı değişimleri ve eserlerine yansıttığı düşsel dokunuşu hodrimeydan.net’e anlattı:

“Paris’e gelişim Akademi sonrası, 1970’li yıllardı. Türkiye’nin sanata açılımı 1975-76 gibi oldu. Türkiye’nin bu açılımında ise 1977’de yaptığım iki serginin profesyonel anlamda başlangıcım olduğunu söyleyebilirim.

İlk sergimi İstanbul’daki Varlık Yalman’ın galerisinde, ikincisini de Ankara’da Vittali Hakko’nın Vakko galerisinde düzenledim. Bununla beraber o dönemde Türkiye’de müthiş bir açılım oldu…

Bu süreci düşündüğüm zaman, kırk-elli yıllık bir süreçten söz ediyoruz, bir ressam olarak bu sürecin keyfi bence her şeyin her zaman düşündüğüm gibi gelişmemiş olmasına, sanatın yön değiştirmesine bağlıdır. Sanat galerileri kapanıyor, yenileri açılıyor; Yani sanatın içeriğinde büyük değişiklikler var “contemporain” dediğimiz, her türlü kayışlar, dönüşler.

Ama bir ressam olarak, bir yazar gibi, bir şair gibi işlevini yapmaktır bence esas olan. Benim resimle beraber götürdüğüm bir olay… Yani şimdi yazıya da döndüğüm zaman öyle bir şey oluyor ki aslında bütün mesele anlatmak, anlatmak… işte olay bu ! Bir şey göstermek! Bunlar tamamen paradoksal düşler… Çünkü içimizin, içe dönük yaşantımızın dışa çıkışı… Bütün bunlar aslında benim şimdiye kadar anlatmak ve yapmak istediklerim ve hâlâ da sürüyor bir yerde.

Galeri David Hicks’deki bu sergi benim yüz yirmi beşinci sergim. Paris’te aslında çok fazla sergi yapmadım. Sergilerim 1980’li yıllarda, 90’lı yıllarda dışa kayıktı: Aslında daha çok Almanya’da Stuttgard, Hamburg, Nürnberg, Munih’te ve asıl Köln’de de çok güzel sergilerim oldu. İsviçre’de Nöşatel’de, Cenevre’de; İspanya’da Valance da çok iyi galerilerdi.

Paris’te ise Cite des Arts İnternational’da iki büyük sergi yaptım, onun dışında da bir galeriyle çalıştım ama bir yerde Paris’te, Fransa’da sürekli çalıştığım bir galerim yoktu.

Türkiye’ye açıldıktan sonra ise bütün bunlar yavaş yavaş İstanbul’a kaydı, Ankara’ya kaydı ve hâlâ da sürüyor. Umarım kararmaz…” dedi. Fransa Senato’suna bir adım mesafedeki resim galerisinde açılan Utku Varlık’ın 12 eserinin sergilendiği serginin açılışına, Türkiye’nin Paris başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve eşi Damla Ömür Tantekin ile Paris’li sanatseverler hazır bulundu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.