SEDEF ECER, “MİLLİ HAZİNE” ADLI ESERİNİ OKURLARINA MÜZİK EŞLİĞİNDE OKUDU

609
16 Eylül 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te 18. Türk Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen akşam, Fransız-Türk oyun yazarı ve senarist Sedef Ecer, ilk Fransız romanı olan Trésor National (Milli Hazine ) adlı eserinden müzik eşliğinde romanın bazı bölümlerini annesiyle diyolog kurarcasına okudu.

Geneleksel olarak her yıl Paris’te düzenlenen ve bu sene 18’ncisi gerçekleşen Türk Film Festivali etkinliği çerçevesinde başkent Paris’teki Françoise Sagan Medya Kütüphanesi’nde, Fransız-Türk oyun yazarı ve senarist Sedef Ecer’in ilk Fransız romanı olan Trésor National (Milli Hazine ) adlı eserini “İstanbullywood” sinemasının en güzel Türk seslerinden biri ve eski sekanslar eşliğinde müzikal ve görsel olarak okudu.

JC Lattès tarafından Ocak 2021’de yayınlanan ve Fransız basınında geniş yer bulan Ecer’in eseri eleştirmenler tarafından sitayişle bahsedilmişti. Kitapçılar tarafından övgüyle söz edilen eser, çeşitli festivaller ve edebiyat ödülleri tarafından taçlandırılan bu roman, bir İstanbul Diva’sının hayatını anlatıyor ve bizleri sinemada ve Türkiye tarihinde bir yolculuğa çıkaran Ecer’in eseri. Güncelliğini kaybetmeden hala haberlerin merkezinde kalıcı olarak yer bulmaktadır.

Françoise Sagan Medya Kütüphanesi’nde, düzenlenen gecede, Sedef Ecer, Eserine konu olan sevgili annesiyle Türk melodramlarından Gülay Hacer Toruk tarafından yorumlanan şarkılar şarkılar eşliğinde, eseri okurken annesiyle adeta diyolog kuryor. Çeşitli film alıntılarının video düzenlemesiyle ekrana yansıtılması ve kitaba konu olan yılların Türk film yıldızının kızı annesiyle konuşması izleyicileri duygulandırdı.

Yazar ve Senarist Sedef Ecer, müzikal okuma süresi sonrası, okuyucularına kitabını imzaladı, kitabın sesli tanıtımı için düzenlenen gecede Kütüphane’nin bir köşesinde, bazı Türk yazarların eserleri ile romanın çağrışımını yapan bir zamanların ünlü ses sanatçısı Neşe Karaböcek’in 45 ‘lik plağı sergide yer aldı. GS’li okul arkadaşlarından Göker Arıca, gösteri sonrası Sarı Kırmızı Çiceklerden hazırlanmış bir buket vererek kutladı. Yazar Sedef Eceri.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 3 =